Akceptuję Cię – czyli jak pogodzić się z kryzysem

przez | 30 grudnia 2021

Każdego z nas może spotkać poważny kryzys psychiczny. Co warto robić, by pomóc sobie w takiej sytuacji?

Oczywistym jest, że nie ma dwóch takich samych kryzysów. To jak będziemy sobie radzić w chwilach trudnych wiąże się z naszym podejściem do problemu. Jedni będą wzmacniać się szybciej, inni będą potrzebowali na to więcej czasu i starań.

Kiedy spotyka nas jakieś traumatyczne przeżycie, często jesteśmy zaskoczeni zaistniałą sytuacją. Nie wiemy, jak sobie z nią poradzić, a do tego nasza kondycja psychiczna podupada. Jak zatem pomóc samemu sobie? Przede wszystkim warto odnaleźć w sobie pokłady zdrowego egoizmu. Nie należy tego mylić z brakiem dbałości o relacje z innymi. Jeśli jednak chcemy, by te układały się właściwie, najpierw warto zadbać o siebie. 

Bardzo istotna jest też umiejętność proszenia o pomoc. Nie wstydźmy się tego, że nie dajemy sobie rady ze swoimi emocjami. Każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu spotyka coś złego. Skoro to coś normalnego, to dlaczego tak wielu ludzi boi się poszukać wsparcia? 

Pomoc może przybierać różne formy w zależności od potrzeb – od rozmowy z bliskimi (bez oceniania z ich strony), po pomóc specjalistów takich jak psycholog czy psychiatra, czy też uczestnictwo w grupie wsparcia. Nierzadko dzieląc się swoimi doświadczeniami możemy nie tylko pomóc sobie, ale również  drugiej osobie. To z kolei jeszcze bardziej może wzmocnić nas samych, dając nam bezcenne poczucie celu i sensu w życiu.

Mówi się, że czas leczy rany. Częściowo to prawda, ale sam mijający czas to zazwyczaj za mało. Mimo to cierpliwe poczekanie na to, aż opadną najbardziej świeże, silne emocje jest według mnie właściwym krokiem. Gdy spojrzymy z innej perspektywy na sytuację kryzysową często możemy wyciągnąć właściwsze wnioski, kierując się zdecydowanie bardziej logiką niż byłoby to na samym początku. 

Jeśli z kolei nie mamy sprecyzowanego celu w życiu czy drogi jaką chcielibyśmy podążać, może warto oddać się swoim pasjom? Dzięki temu możemy trafić na ludzi, którzy pomogą nam, dzieląc przy okazji nasze zainteresowania.

Każdy z nas zapewne potrzebuje czegoś innego. Wierzę natomiast, że jeśli zechcemy sobie pomóc i zaczniemy działać metodą małych kroków, w trudnych chwilach będziemy mogli wychodzić na prostą.

Autor: Mateusz Skóra