Nie daj się jesiennej chandrze

przez | 30 listopada 2022

Jesień zdecydowanie do najłatwiejszych pór roku nie należy. Z ciepłego słonecznego lata z długimi dniami, dostajemy szarówce z wilgocią i zimnem. Również pod kątem psychicznym ta pora roku stanowi dla nas nie lada wyzwanie. Jak nie dać się jesiennej chandrze i zadbać o swoją głowę?

Wzbogać dietę o dodatkowe witaminy lub je suplementuj 

 Im więcej wagi przywiązujemy do tego, co jemy tym lepiej dla nas. Nie tylko ze względów stricte na zdrowie fizyczne, bo odpowiedni bilans mikroelementów, jakim są witaminy, może w znacznym stopniu wpływać na nasze samopoczucie, czyli psychikę. Kluczowymi dla naszej głowy witaminami są te z grupy B, witamina D oraz C. Jesienią szczególnie, gdy słońce nieśmiało od czasu do czasu wyłania się zza chmur potrzebujemy więcej witaminy D. Bardzo często jej niedobór jest przyczyną stanów depresyjnych lub obniżonej aktywności oraz gorszego samopoczucia. Witamina D naturalnie występuje w produktach takich jak ryby oraz częściowo w nabiale- jajach i mleku. Jednak dla naszego organizmu jej głównym źródłem jest słońce, a największy udział pochodzi z syntezy skórnej. Warto wiec pomyśleć o suplementach zawierających jej zwiększoną ilość na okres jesieni.

 Dodatkowo wskazane jest, aby osoby zażywające antydepresanty suplementowały kwas foliowy ( witamina B11), który głównie kojarzony jest z kobietami ciężarnymi. Z tej samej grupy istotną role pełni witamina B6 odpowiedzialna, za wytwarzanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia oraz dopaminy naszego katalizatora energii i dobrego samopoczucia. Witamina ta przykładowo występuje w orzechach, na które sezon idealnie rozpoczyna się właśnie jesienią.

 Witamina C natomiast, nie tylko odgrywa istotna rolę we wzmacnianiu naszej odporności, ale ma też znaczny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Pełni szereg istotnych funkcji w naszym organizmie- reguluje ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, odpowiada za gojenie ran, stan dziąseł i wiele wiele innych. Jej niedobór objawia się osłabieniem i tendencją do szybkiego męczenia się, bólem mięśni, czy brakiem apetytu. Jesień jest porą roku, w której nasza aktywność znacznie spada, na wskutek ujemnej zmiany temperatury, stąd ważne jest żeby nie pozwolić sobie na dodatkowe braki w energii. Wystarczy pamiętać o kilku kroplach cytryny w porannej herbatce i codziennej porcji czerwonych owoców i warzyw. Na okres jesiennej szarówy warto pomyśleć o inwestycji w suplementy. Będziemy mieć pewność, że nasz organizm nie ma żadnych braków, a jesień nie będzie miała przewagi nad naszym samopoczuciem.

Dbaj o wygląd 

Jestem pewna, że większość Pań przytaknie mi, że kobieta, na co dzień stara wyglądać się dobrze, ale są dni, w których wygląda się lepiej i och cóż to za wspaniałe uczucie. Rada może wydawać się dość oczywista, bo przecież każdy z nas codziennie dba o swoją higienę i tyczy się to tez Panów. Jednak chodzi o sytuacje, w której poświęcimy 5 min więcej na skompletowanie naszej garderoby, czy zrobienie makijażu i cały dzień jesteśmy zadowolone z tego jak się dziś prezentujemy. Nasz wygląd bardzo mocno oddziałuje na nasz humor i psychikę. Jesteśmy wzrokowcami i często czujemy na sobie oceniające spojrzenia innych, może nam to sprawić duży dyskomfort. Dlatego warto czuć się w swojej skórze dobrze, a w tym celu należy odpowiednio wedle własnych upodobań się ubrać. Czując się w czymś dobrze stajemy się bardziej pewni siebie. Co za tym idzie łatwiej przychodzi nam podejmowanie decyzji, jesteśmy bardziej produktywni i pozytywni. Czasami warto zamienić spodnie na spódnicę, dobrać biżuterię, zamiast ciepłego swetra wybrać koszulę. Oczywiście jedna Pani będzie czuła się jak milion dolarów w szpilkach, a inna w dresie adidasa. Nieważne, ważne, żeby wyszło się z domu będąc zadowolonym ze swojego dzisiejszego looku. Jeśli chodzi o panów, może warto w końcu zadbać o brodę, wybrać się ten pierwszy raz na siłownię lub wymienić zniszczone buty? Nowa fryzura, zadbane dłonie z pięknymi paznokciami, promienna cera, jest wiele sposobów żeby dbać o siebie. Dodatkowo często dobrze dobrana rutyna np. wieczorna pielęgnacja cery może sprawić wiele przyjemności i stanowić jedną z ulubionych chwil dnia. Dbanie o cerę, pielęgnacja włosów, kompletowanie biżuterii, czy dobieranie garderoby. Są to pewnego rodzaju chwile rozkoszy dla głowy, która przy okazji dbają o nią i o ciało.

Oddaj się przyjemnością

Jesień to idealna pora roku na próbowanie nowych rzeczy. Pogoda często nie zachęca do wychodzenia z domu, stąd musimy zająć się czymś w środku. Jest to bardzo dobra okazja do realizacji postanowień i pasji, na które nie mieliśmy czasu. Może to być nauka gotowania, gra na jakimś instrumencie, szydełkowanie. Świetnym pomysłem może okazać się fotografia. Mimo, że dzień jest krótszy, gama barw i klimat fotografii są nieporównywalne z żadną inna porą roku. To samo tyczy się malowania. Nie trzeba mieć talentu, można malować tworząc kształty z plam, wystarczy odrobina kreatywności lub garść inspiracji np. z pinteresta. Jeśli nie chcemy rozwijać nowych umiejętności, możemy oddać się czynnością, które lubimy. Poczytać książkę w cieple kominka czy obejrzeć serial pod kocem. Można, też zabrać się za porządki- poukładać książki w biblioteczce, przejrzeć szafę i oddać niepotrzebne rzeczy.

 Nie każdy jednak jest domatorem, więc przyjemności można też znaleźć na zewnątrz. Wybrać się na spacer po lesie, przebieżkę. Można też sprawić sobie odrobinę przyjemności idąc do galerii na zakupy. W większych miastach łatwo o różnorakie aktywności- wernisaże, slamy poetyckie. Zapisać się na kursy obsługi różnych oprogramowań, kreatywne pisanie, czy naukę języków. Jesień jest pełna możliwości, wystarczy tylko dbać o odpowiednią dietę, wysypiać się i mieć odrobinę chęci żeby z niej korzystać, a nie widzieć jedynie deszcz za oknem.  

Kornelia Wilk

Czytaj też Jak z Wertera stać się jesieniarą