Kilka słów o stresie…

przez | 14 października 2021

Przypomnijcie sobie, kiedy ostatni raz czuliście stres? Może to było wczoraj, a może miesiąc temu, a może czujecie go przewlekle…

Po czym poznajecie, że jesteście zestresowani? Gdzie to czujecie w ciele? Jakie myśli wtedy macie?

Stres jest nieodłącznym elementem życia…Nie ma na świecie osoby, która byłaby całkowicie wolna od stresu.

Biologicznie wygląda to tak, że stres powstaje w wyniku wydzielania przez organizm hormonów adrenaliny i noradrenaliny. Ten hormonalny duet powoduje przyspieszenie oddechu, podniesienia tętna, rozszerzenia źrenic. Ma to na celu przygotowanie organizmu na zagrożenie, na dwie opcje reakcji do walki lub ucieczki. W epoce kamienia łupanego, takie reakcje decydowały o przetrwaniu człowieka, ale teraz okazują się zupełnie nieadaptacyjne….

 

Definicji stresu jest wiele, ale tutaj posłużymy się definicją amerykańskiego psychologa, autorytetu w dziedzinie badań, Richard’a Lazarus’a. Zgodnie z jego definicją, stresu nie należy rozpatrywać wyłącznie w kategorii biologicznej, jako bodziec lub reakcja. Gdyż stres to wzajemna interakcja, wymiana pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem. Człowiek oraz dany kontekst sytuacyjny wzajemnie oddziałują na siebie.

I to od naszej oceny zależy, czy tę relację zinterpretujemy jako obciążającą. Ocena ta jest nierozłącznie związana z emocjami.  Zaś emocje w stosunku do danej sytuacji są wtórne, pojawiają się jako jej efekt.

Jeżeli dana osoba uzna, że doświadczana sytuacja jest stresowa, rozpoczyna się proces oceny wtórnej. Tutaj następuje ocena własnych możliwości poradzenia sobie z trudną sytuacją. Ocena pierwotna i wtórna są ze sobą połączone i oddziałują na siebie wzajemnie. Ocena wtórna może przekształcić ocenę pierwotną z zagrożenia na wyzwanie i odwrotnie. I tu pojawia się przestrzeń na radzenie sobie ze stresem (Lazarus, Folkman, 1984).

Stres pełni bardzo ważną funkcję w życiu człowieka. Jest to tzw. stres pozytywny, zwany eustres. To ten rodzaj stresu, który mobilizuje, dodaje energii. Eustres jest takim rodzajem napięcia czy ekscytacji, która czyni życie ciekawszym, podkręca kreatywność i chęć rozwoju.

Sytuacja ma się inaczej, kiedy stres wymyka się spod kontroli – jest zbyt mocny, trwa zbyt długo lub nawarstwia się w postaci wielu sytuacji generujących napięcie. Ten rodzaj stresu, o nazwie dystres działa na nas destrukcyjnie. Może on być odpowiedzialny za spadek odporności, rozkojarzenie, nerwobóle, skoki ciśnienia krwi, problemy z pamięcią, uczeniem się, migreny, spadek samopoczucia, bezsenność, zmiany skórne, duszności, przedwczesne starzenie się komórek naszego ciała, zachowania agresywne lub wycofanie,

Sposobów na radzenie sobie z stresem jest bardzo wiele.

Zachęcamy, by doświadczać siebie w różnych technikach, strategiach i metodach.

Poniżej jedna z nich, łatwo dostępna z wykorzystaniem narzędzi, które zawsze posiadam przy sobie – naszego oddechu i wyobraźni. Podaruj sobie parę minut na to ćwiczenie.

Zatrzymaj się na chwilę. Wyobraź sobie, że jesteś wewnątrz komórki swojego ciała. Odetchnij głębiej i poczuj swoje ciało od wewnątrz. Poczuj, że jesteś tą małą komórką. Zaobserwuj, jak Twój oddech wypełnia brzuch i klatkę piersiową. Uświadom sobie, że oddech płynie zawsze, nieważne, czy zwracasz na to uwagę czy nie. Przychodzi i odchodzi jak fala morska. Na wdechu powtarzaj w myślach słowa “ wdycham spokój”, na wydechu powtarzaj “jestem spokojem”.

Jeśli stres jest długotrwały i wpływa znacząco,na nasze codzienne funkcjonowanie, warto wówczas zwrócić się do specjalisty po wsparcie.

Korzystając z okazji zapraszamy  Was na bezpłatne warsztaty psychologiczne “Jak znaleźć wewnętrzny spokój w pędzącym świecie?” połączone z otwarciem wystawy Odmień Swoją Głowę w Domu Sąsiedzkim Alternatywy 5 w Sopocie.

 

 

Szczegóły o wydarzeniu w linku poniżej:

https://bit.ly/zaproszenie_na_warsztaty

 

 

Bibliografia:

Goleman, D. (2007). Inteligencja emocjonalna. Sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami. Poznań: Media Rodzina.

Heszen, I. (2013). Psychologia stresu. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Terelak, J. (2011). Człowiek w sytuacji pracy w okresie ponowoczesności. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wheeler, C.M. (2016). Pokonaj stres. 10 sprawdzonych metod. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.