Twoja perspektywa ma znaczenie – zapisz się do projektu aktywizacji społecznej

przez | 15 czerwca 2022

Jak możemy określić niepełnosprawność? Według jednej z definicji jest to brak możliwości lub ograniczenie pełnego, satysfakcjonującego funkcjonowania w  kwestiach zawodowych, społecznych i osobistych. Dla każdego, kto zmaga się z niepełnosprawnością na co dzień, ma ona inne znaczenie i wiąże się z odmiennymi wyzwaniami. To sprawia, że mamy na ten temat odmienną perspektywę.

Wychodząc naprzeciw różnym potrzebom ludzi, Centrum Integracja Gdynia tworzy nowy projekt miejski pod nazwą „Perspektywy”. Rozpoczął się w marcu 2022 roku. Zapraszamy osoby z niepełnosprawnością, które są mieszkańcami Gdyni, uczą się tu bądź pracują, są pełnoletnie, a przede wszystkim mają w sobie potrzebę rozwoju i chcą zmienić swoje życie na lepsze. Oferujemy wsparcie psychologa, asystenta zdrowienia, specjalisty do spraw osób niepełnosprawnych, eksperta przez doświadczenie.  Planujemy regularne funkcjonowanie grupy samopomocowej. Dla wszystkich, którzy się do nas zapiszą, cyklicznie organizujemy  spotkania z inspirującymi ludźmi z niepełnosprawnością, którzy opowiadając swoje historie mogą być inspiracją do pozytywnych zmian. Uczestnicy projektu będą mieli okazję podnieść swoje umiejętności społeczne, będą mogli wziąć udział w grze miejskiej uświadamiającej z czym wiążę się niepełnosprawność. Nie zapominamy również  o wyjściach integracyjnych, gdzie towarzysko będziemy mogli się lepiej poznać i spędzić ze sobą czas.

Bardzo istotną kwestią jest dla nas to by informować osoby uczestniczące w naszym projekcie o przysługujących im prawach i możliwościach, jakie niesie za sobą posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Jesteśmy również otwarci na działania oddolne, pomysły i inicjatywy naszych uczestników oraz organizacji, dla których temat osób z  niepełnosprawnością nie jest obojętny.

Na koniec kilka słów od naszych pomysłodawców oraz osób odpowiadających za projekt „Perspektywy” – Władysława Hermana  i Mateusza Skóra.

Władysław Herman:  „W Centrum Integracja  Gdynia pełnię funkcję specjalisty do spraw osób niepełnosprawnych. Jestem absolwentem pedagogiki resocjalizacyjnej oraz studentem Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku na kierunku psychologia. Ze względu na  swoje przeżycia stałem się również ekspertem przez doświadczenie. Praca którą wykonuję jest dla mnie nie tylko zawodowym obowiązkiem, ale również spełnieniem marzeń, ponieważ zawsze chciałem pracować z ludźmi, tak by móc w najlepszy możliwy sposób wykorzystać swoje doświadczenie jako osoba z niepełnosprawnością i wiedzę zdobytą na przestrzeni lat.”

Mateusz Skóra : „Mieszkańcem Gdyni jestem od dwóch lat. Przez długi czas byłem życiowo zagubiony. Nie wiedziałem, co chcę w życiu robić. W końcu postanowiłem postawić na samorozwój. Początkowo byłem uczestnikiem wcześniejszych projektów aktywizujących organizowanych przez Centrum Integracja. Dzięki możliwościom i wewnętrznej motywacji, dziś współpracuję z Integracją jako ekspert przez doświadczenie, jestem studentem psychologii w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz edukatorem na rzecz zdrowia psychicznego na Pomorzu. Co mógłbym doradzić ludziom, którzy tak jak ja kiedyś nie wiedzieli, jak zmienić swoje życie? Stawiajcie małe kroki na drodze do zmiany, nie bójcie się prosić o pomoc oraz zacznijcie od jednego, prostego „Tak! Chcę!”.

Wszystkie osoby chcące uczestniczyć w projekcie „Perspektywy” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 505 606 776. Można również zapisać się osobiście w Centrum Integracja znajdującym się na ulicy Traugutta 2 w Gdyni. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

Nasz projekt trwa do grudnia 2022 roku. Można się zapisać w dowolnym momencie. Również to Państwo wybieracie aktywności, które będą dla Was odpowiednie. My oczywiście zachęcamy do jak najczęstszego uczestnictwa.

Projekt „Perspektywy” współfinansowany jest ze środków Miasta Gdynia/Gdyńskie Centrum Zdrowia.

MATEUSZ SKÓRA