Poznaj organizacje, które razem z nami tworzą wydarzenia w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2022

przez | 14 września 2022

W niedzielę oficjalnie rozpoczęliśmy Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2022! Tegoroczna edycja obfituje w ogrom wydarzeń na temat zdrowia psychicznego a głównym motywem w tym roku jest zdrowie psychiczne młodzieży. 

Przed nami VI Forum Samopomocy, które odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które interesują się tematyką pracy asystenta zdrowienia. Na wydarzenie obowiązują zapisy. 

 

Zapraszamy również do sprawdzenia harmonogramu na tegoroczną edycję Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2022 i poznania organizacji, które włączyły się do naszej kampanii!

 

👉 Centrum Samopomocy w Gdyni – Chrzan House

17 września:
Popołudnie na Chrzana: 

Popołudnie i koncert na Chrzana, podczas którego będzie możliwość obejrzenia wystawy zdjęć “Depresja – gdy dno się kończy” (autor: Dawid Grzeganek) oraz przesłuchania koncertu “Teatr muzyki” (autor: Robert Torchała).

 

20 września:
Świat zaburzeń psychicznych a wyzwania społeczne:

Spotkanie psychoedukacyjne „Świat zaburzeń psychicznych a wyzwania społeczne” ma na celu zapoznanie z tematyką podstawowych schorzeń psychicznych i ich „odczarowanie” – pokazanie, że wiele osób borykających się z kryzysem psychicznym może wieść produktywne, wartościowe,  tzw. „ normalne” życie. Przy okazji rozważana jest kwestia definicji tzw. normy psychicznej, a raczej miejsca człowieka na wielowymiarowym kontinuum zdrowia psychicznego. W ramach spotkania przedstawione zostaną  m.in. różne oblicza schizofrenii, komunikaty, jakie warto przekazywać osobie chorej (oraz czego unikać), metody odróżnienia smutku od depresji, formy terapii. Spotkanie będzie  również okazją do zastanowienia się, jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem, co oznacza hasło: odmień swoją głowę! i dlaczego trzeba mówić o tolerancji, otwartości, akceptacji odmiennych stanów czy równości praw wszystkich osób. Wiedza, a nie stereotypy, powierzchowne oceny czy  lękowe nastawienie może być kluczem do zrozumienia drugiej osoby! Spotkanie urozmaicą ćwiczenia warsztatowe.

Spotkanie prowadzić będzie psycholożka Dagmara Fons-Lewandowska.

 

20 września:
Targi Pracy:

Centrum Samopomocy w Gdyni zaprasza na Targi Pracy. Wydarzenie odbędzie się 20 września w godzinach 10.00- 14.00 na ulicy Chrzanowskiego 14/2. Podczas targów uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z mini giełdy pracy dla osób z niepełnosprawnością, konsultacji z doradcą, a także spotkania z pracodawcą. Wydarzenie rozpocznie spotkanie z Centrum Integracji Społecznej z Sopotu, a tuż po nim o ofercie warsztatów zawodowych i możliwości zatrudnienia socjalnego opowiedzą pracownicy Centrum Integracji Społecznej z Gdyni. O godzinie 12.00 na uczestników targów czeka spotkanie z pracownikami z Ochotniczego Hufcu Pracy z Gdyni, którzy przybliżą informacje dotyczące usług w zakresie poradnictwa pracy oraz doradztwa zawodowego. Ostatni punkt wydarzenia to spotkanie z pracodawcą z firmy Inwemer, czyli praktyczne informacje dotyczące zatrudnienia w Zakładach Pracy chronionej oraz aktualne oferty pracy.

 

22 września:
Żywa Biblioteka:

Spotkanie w konwencji „biblioteki”, gdzie książkami są ludzie oraz ich prawdziwe historie. Czytelnik ma możliwość „przeczytania”, czyli posłuchania opowieści oraz zadawania pytań. W spotkaniu wezmą udział książki opowiadające historię wychodzenia z kryzysu psychicznego.

Wszystkie wydarzenia organizowane przez Centrum Samopomocy w Gdyni odbędą się na ulicy Chrzanowskiego 14/2 w Gdyni (Chrzan House). 

 

👉 Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji

21 września:
Turniej gry w ping-ponga, Turniej gry w Piłkarzyki Stołowe:

Spotkanie integracyjno-sportowe „Turniej gry w ping-ponga” i Turniej gry w Piłkarzyki Stołowe. Rozgrywka indywidualna oraz w duecie. Celem spotkania jest integracja oraz promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego. Turniej odbędzie się na ulicy Marynarki Polskiej 134a w klubie Samopomocy w Gdańsku w godzinach 13:00 – 15:00.

 

28 września:
Warsztaty rękodzielnicze:

Warsztaty, prowadzone przez uczestników wtz, na których każda osoba wykona breloczek do kluczy. Zapozna się z techniką decoupage na drewnie.  

 Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję poznać siedzibę Stowarzyszenia i WTZ, gdzie odbędą się zajęcia. Będzie można zapoznać się z ofertą naszych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz miło spędzić czas przy kawie i herbacie w gronie uczestników wtz. Warsztaty odbędą się na ulicy Batorego 12 w WTZ (Gdańsk). 

 

👉 Fundacja Oparcia Społecznego FOSA: 

4 października:

“Jaka to melodia” w Młodzieżowym Szopenie:

Impreza integracyjna w której uczestniczyć będzie młodzież z Środowiskowego domu Samopomocy „Młodzieżowy Szopen” z Fundacji Fosa wraz z młodzieżą z oddziału dziennego Gdańskiego Centrum Zdrowia oraz Młodzieżą z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. Młodzież na spotkaniu zmierzy się z wiedzy z utworów muzycznych różnych pokoleń.