Jak Kościerzyna dołączyła do Dni solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

przez | 4 sierpnia 2022

W zeszłorocznej edycji Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2021 po raz pierwszy dołączyło do nas Centrum Zdrowia Psychicznego w Kościerzynie. Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z Panią Justyną Świerzyńska, Koordynatorką psychologów, terapeutów uzależnień, terapeutów zajęciowych i Sekretariatu w Centrum Zdrowia Psychicznego w Kościerzynie.

Jak to się stało, że dołączyliście do Odmień swoją Głowę?

Zwrócił się do nas Piotr Harhaj, z propozycją, czy nie chcielibyśmy uczestniczyć w Dniach solidarności z Osobami chorującymi Psychicznie. Mieliśmy szczęście, ponieważ w Kościerzynie mamy taką osobę – Pan Jan Ditrich, współpracujący z Kościerskim Domem Kultury i zarządzający kościerskim kompleksem kinowo – kulturalnym – Salą Szopińskiego, który jest bardzo otwarty na takie wydarzenia i bardzo chętnie służy pomocą. Okazało się, że mieliśmy do dyspozycji Salę im. Szopińskiego cały dzień i dzięki temu mogliśmy zorganizować całe wydarzenie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Gdy już mieliśmy pomysł na to harmonogram tego wydarzenia, przedstawiliśmy go Panu Piotrowi i zaczęliśmy działać.

To, co było niezwykłe to fakt, iż marketingową oprawę oraz ulotki stworzył nasz stały pacjent, który zajmuje się grafiką. Prawdopodobnie stworzony przez Niego plakat zostanie użyty również w tym roku. Chcielibyśmy Mu podziękować, że przyczynił się do tej inicjatywy. Robiliśmy to bardzo niskimi kosztami, a organizację wydarzenia opieraliśmy się na wspaniałomyślności Pana Jana i innych życzliwych osób, które pomagały nam bez oczekiwania wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy Państwu plakat stworzony przez pacjenta.

 

Na czym polegało wasze wydarzenie?

Naszym celem było pokazanie tego, że osoby z chorobą psychiczną mogą funkcjonować w środowisku zupełnie naturalnie i że mogą wnosić do niego dużo dobrego i pożytecznego. Mieliśmy także warsztaty na temat uważności, w czym również Państwo nam pomogli. Było także powitanie przez panią Marszałek i Prezes naszego Szpitala oraz naszą Starostę, które zaszczyciły swoją obecnością całe wydarzenie.

Wydaje się, że taką najbardziej niezwykłą i poruszającą rzeczą i przedsięwzięciem były występy artystyczne naszych pacjentów. Co więcej, mamy je ponagrywane i wyszło to fantastycznie: był akordeon, był śpiew i granie na bębnach. Mieliśmy również kiermasz, gdzie przy udziale naszych terapeutek zajęciowych sprzedawaliśmy artystyczne wyroby  przez naszych pacjentów.

Obawialiśmy się, ale mamy poczucie, że wyszło dobrze i przyjaźnie. Całe wydarzenie zwieńczyła projekcja filmu „Ojciec” i to dzięki Panu Janowi mogliśmy tę projekcję obejrzeć. Na tym evencie pojawiło się dużo różnych ludzi: nasi pacjenci, byli i obecni, a także osoby, które nigdy nie miały do czynienia z chorobą psychiczną w swoim bliskim otoczeniu – i chyba o to właśnie chodziło, głównym celem tego przedsięwzięcia miało być odstygmatyzowanie osób chorujących psychicznie i chyba nam się to udało. Pokazaliśmy też, że w Szpitalu, w Centrum Zdrowia Psychicznego wykonujemy kawał dobrej roboty i można do nas przyjść, porozmawiać, nawet kiedy nie ma się do czynienia z chorobą psychiczną. Wszystko wyszło super i osiągnęliśmy zamierzony cel, ponieważ w dużej mierze udało nam się obalilić mity i stereotypy dotyczące chorób psychicznych.

Co powiedziałaby Pani osobom, które zastanawiają się, czy dołączyć do inicjatywy?

To przede wszystkim duża korzyść PR-owa, takie wydarzenie zawsze przyciąga osoby wpływowe i znane od strony administracyjnej i myślę, że chociaż z tego powodu warto się zaangażować. Myślę także, że w dzisiejszych czasach, kiedy tak dużo mówi się o zdrowiu psychicznym, warto robić takie wydarzenia, ponieważ to problemy, które w naszym kraju aktualnie  bardzo się mocno się pojawiają i jest ich coraz więcej. Dzięki takim wydarzeniom placówki mogą pokazać innym ludziom, że wychodzą naprzeciw tym problemom i aktywnie działają na rzecz dobrostanu psychicznego.

Czego spodziewa się Pani po tegorocznej edycji?

Teraz już wiemy, czego możemy się spodziewać. Tegoroczna edycja będzie zorganizowana z jeszcze większym rozmachem. Mamy już doświadczenie i wiemy, co interesuje ludzi bardziej a co mniej. Myślę, że tym będziemy się kierowali i pragniemy przebić ten poprzedni sukces. Tegoroczna edycja budzi jeszcze większe zainteresowanie, także wśród władz samorządowych- wiemy już, że będziemy zaszczyceni obecnością ważnych gości. Spodziewam się samego dobrego po tegorocznej edycji.

 

Wszystkie organizacje, które chciałyby dołączyć do tegorocznej edycji Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2022, zapraszamy do zgłoszenia się przez wypełnienie formularza: https://forms.gle/ubJQng66ZPzd8Tiv5