Gdzie szukać informacji? Trójmiejskie Punkty Informacyjno – Konsultacyjne Punkt Konsultacyjno-Informacyjny – z czym to się je?

przez | 8 kwietnia 2021

Jeżeli szukasz informacji o organizacjach i instytucjach świadczących wsparcie odwiedź portal Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego www.otwartebramy.org oraz stronę kampanii odmienswojaglowe.org

https://otwartebramy.org/pomorska-siec-wsparcia/

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas informacje są możliwie pełnym odzwierciedleniem

rzeczywistych możliwości wsparcia i niesienia pomocy w ramach Trójmiejskiej Sieci Wsparcia

dla Osób Doświadczających Kryzysów Psychicznych i ułatwią dostęp do organizacji i instytucji

osobom i rodzinom doświadczających kryzysów psychicznych.

 

Trójmiejski Punkt Informacyjny

Potrzebujesz wsparcia psychologicznego? Jesteś w kryzysie psychicznym?

Chcesz dowiedzieć się gdzie szukać pomocy​ dla siebie lub bliskich Ci osób​? Udzielamy bezpłatnego​ wsparcia psychologicznego mieszkańcom i mieszkankom Pomorza. Informujemy na temat oferty wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Zadzwoń: tel. 572 685 422 (środa i czwartek godz. 17:00 – 19:00)  

 

Gdzie jeszcze szukać informacji i pomocy?

Jeżeli szukasz informacji o organizacjach i instytucjach świadczących wsparcie odwiedź portal  Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego  https://otwartebramy.org

 

 GDAŃSK Punkt Informacyjno – Konsultacyjny  „PIK FOSY”  

Infolinia oraz konsultacje psychologiczne dla osób poszukujących wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.

Więcej inf. na www.wsparciewgdansku.pl.  Adres: Fundacja FOSA, Gdańsk, ul. Chopina 42 (pon-pt 8.00 – 18.00, sob. dyżur telefoniczny, tel. 787 960 860) Toruńska  8/4 (pon-pt 8.00 – 16.00, tel. 577 772 838)

 SOPOT Centrum STER – Punkt Informacyjny

  Upowszechnianie informacji o formach pomocy osobom 
   z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom, prowadzenie    

   portalu informacyjno – edukacyjnego. Adres: Sopot: ul. Marynarzy 4    Sopot  Infolinia tel.  515 094 995 Mail: info@otwartebramy.org

Gdyński Punkt informacyjny – RADAR

  Informacja o dostępnych formach wsparcia.  

Poniedziałek – piątek. w godz. 15.00 –17.00

Adres: Gdynia Klub 123  – Centrum Samopomocy w Gdyni,

ul. Warszawska 42, tel. 735 199 620, radar@cs-gdynia.pl

 

Kampania społeczna „Odmień swoją głowę na rzecz podniesienia świadomości
na temat chorób i zaburzeń psychicznych współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Gminy Miasta Gdańska, Gminy Miasta Gdyni, Gminy Miasta Sopotu.  

Mimo istnienia miejsc, w których można uzyskać pomoc, wiele osób wciąż czuje się zagubionych. Pojawiają się pytania: jakiej pomocy potrzebuję? Lepiej udać się do psychologa czy do psychiatry? Doświadczenie pokazuje, jak ważne jest istnienie punktów informacyjnych, w których potrzebujący mogą odbyć rozmowę, otrzymać wyjaśnienie dotyczące różnic pomiędzy danymi formami pomocy oraz dowiedzieć się, gdzie najszybciej tą pomoc mogą otrzymać.

O Trójmiejskim Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym w Sopocie opowiedzą

NATASZA LIGOCKA-ŚWIERK oraz PATRYCJA SZCZEPAŃSKA

Jak dokładnie działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny?

Patrycja Szczepańska: Udzielamy bezpłatnych konsultacji psychologicznych jak również wsparcia osoby, która doświadczyła kryzysu psychicznego (ekspert przez doświadczenie).  Można zadzwonić, kiedy potrzebujemy wzmocnienia, rozmowy albo gdy chcemy się dowiedzieć jak rozpocząć leczenie. Udzielamy informacji o  ofercie pomocowej z terenu Pomorza, która będzie adekwatna do problemów i potrzeb osoby dzwoniącej. W Punkcie można się również dowiedzieć, ile średnio trzeba czekać na psychoterapię oraz wizytę u lekarza psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kim są osoby pomagające w Punkcie?

Natasza Ligocka-Świerk,  przede wszystkim żona, mama, miłośniczka czworonogów. Pedagog, koordynator projektów unijnych , specjalista pracy socjalnej, specjalista reintegracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Zawodowo przez 20 lat związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie a od 2020 r. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, osobami niepełnosprawnymi, chorującymi psychicznie oraz doświadczającymi kryzysów psychicznych.

Patrycja Szczepańska,   psycholog, socjoterapeutka, a od niedawna animatorka wolontariatu w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Związana ze  Stowarzyszeniem na Drodze Ekspresji w Sopocie, gdzie pracuje z seniorami w ramach projektu Wolontariat Sąsiedzki – wsparcie sopockich seniorów. Ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim Psychologię oraz Kulturoznawstwo. Doświadczenie zawodowe zdobywała w pracy z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych w Centrum Interwencji Kryzysowej FDDS w Gdańsku,  jako wolontariusz w Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni, asystent osób z niepełnosprawnością oraz w pracy z dziećmi i młodzieżą jako psycholog w szkole podstawowej oraz średniej. Interesuje się psychologią pozytywną oraz Terapią Skoncentrowaną na Rozwiązaniu. W obszarze jej zawodowych zainteresowań  jest także szkoła psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Czy sądzisz, że taka forma pomocy jest skuteczna? Jakie widzisz jej zalety?

Patrycja Szczepańska:  Żyjemy w czasach naznaczonych pandemią, które  zweryfikowały dotychczasowe podejście do pomagania i przeniosły nas w wirtualny świat teleporad, rozmów na skypie, streamingów. Myślę, że bycie wyłącznie online dla osób, które potrzebują wsparcia  nie jest wystarczające, ale na ten moment jest konieczne i może mimo wszystko  zdziałać dużo dobrego. Konsultacja telefoniczna jest czasem jedyną okazją dla osoby w kryzysie do przełamania własnych barier i porozmawiania – zupełnie anonimowo o swoim problemie. Nie jest łatwo odnaleźć się w gąszczu różnorodnych informacji dotyczących oferty pomocowej. Dzwoniąc do Punktu można nie tylko otrzymać wsparcie emocjonalne, ale też konkretne informacje o placówkach zdrowia psychicznego, które będą bezcenne w dalszym procesie leczenia.

Czy trudno jest Ci pomagać osobom, z którymi nie masz bezpośredniego kontaktu?

Patrycja Szczepańska:  Jest mi  łatwiej prowadzić rozmowę z klientem w cztery oczy, widzieć jego postawę,  mowę ciała. Myślę, że mając pełen obraz osoby, która potrzebuje wsparcia  jestem w stanie efektywniej mu pomóc, dostrzec potrzeby.   Z pomocą  udzielaną telefonicznie  jest zupełnie inaczej, co nie oznacza, że jest trudniej.  Osoby –  zwłaszcza w kryzysach psychicznych  czasem wolą  nawiązać nić porozumienia najpierw przez telefon.  Może być im łatwiej powiedzieć o czymś trudnym do słuchawki,   niż w gabinecie  bezpośrednio do specjalisty.  Staram się podążać z życzliwością za każdą osobą, która dzwoni. Każdy chce opowiedzieć swoją historię, być zauważonym i wysłuchanym.   Konsultacja telefoniczna daje taką możliwość i jest otwierająca na szukanie dalszej pomocy w placówkach zdrowia psychicznego.

Czy do Punktu zadzwoniło do tej pory dużo osób?

Natasza Ligocka-Świerk: Działamy bardzo krótko wiec myślę, ze jeszcze nie zaistnieliśmy w świadomości osób , które mogą skorzystać z naszego wsparcia. Staramy się docierać do jak największej grupy potencjalnych odbiorców naszego wsparcia.  Jak na wszystko – tak i na to potrzeba czasu i mamy tego świadomość.   

A co Tobie daje taka forma działania pomocowego?

Natasza Ligocka-Świerk: Od wielu lat pracuję w systemie, który udziela wsparcia osobom tego potrzebującym, więc Punkt jest jakby kolejnym ogniwem tej pomocy. Chociaż tak naprawdę jest dla mnie czymś więcej, bo z jednej strony pracowałam wspierając ludzi, a z drugiej sama w pewnym momencie tego wsparcia potrzebowałam. Na własnym przykładzie wiem, jak czasami trudno zgłosić się po pomoc, a jeżeli już się zdecydujemy nagle okazuje się, że niekoniecznie wiemy, gdzie szukać albo odbijamy się od ściany. Dlatego ważne jest dla mnie to, że mogę kogoś wesprzeć słuchając, rozmawiając, ale także wskazując ścieżkę może trochę mniej wyboistą w szukaniu pomocy.