Żyjąc pomocą

przez | 8 lipca 2021

Minione półtora roku z wielką siłą pokazało nam, jak wiele problemów może spaść na jedną osobę. Każdy z nas musiał zmierzyć się ze swoimi niepowtarzalnymi trudnościami. Chyba nie znajdziemy osoby, która mogłaby powiedzieć, że nie był to czas wyjątkowo trudny. I w tym właśnie okresie mogliśmy zauważyć, jak istotną rolę odgrywa pomoc psychologiczna. Z dnia na dzień rosła liczba osób, które jej potrzebowały, a niestety liczba miejsc, do których można było się zgłosić, pozostawała taka sama. Powszechnie dostępna jest informacja, że w Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 podejmuje próbę samobójczą. Każde z tych działań wpływa średnio na 20 osób z najbliższego otoczenia. Dlatego istotne jest, aby jak najbardziej szerzona była wiedza o placówkach czy organizacjach, które są otwarte
na zgłoszenia p
otrzeby pomocy.

W związku z tym przybliżymy dziś działalność społeczności i platformy internetowej
Życie warte jest rozmowy. Jej członkowie starają się wyjść naprzeciw tym, którzy zmagają się
z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub mają takie osoby w swoim otoczeniu. 

W ramach swojej działalności na stworzonej stronie internetowej  grupa oferuje rozmowę
ze specjalistą, a także mapę, na której można znaleźć miejsca z bezpłatną pomocą psychologiczną. Są to dwa podstawowe kroki, które można wykonać na stronie w momencie kryzysowym. Udzielana pomoc jest bezpłatna i anonimowa.

Dla osób, które nie potrzebują pomocy od ręki, ale chciałyby doedukować się we wspomnianej tematyce została stworzona zakładka “Strefa wiedzy”, gdzie można znaleźć odpowiedzi m.in. na pytanie “Czym jest postwencja?” oraz “Czy społeczeństwo ma wpływ na zachowania samobójcze jednostki?”. 

Nie brakuje również rozmów z ekspertami, gdzie przybliżane są poglądy naukowe w tematyce samobójstw, a także znajdziemy dział, w którym można zapoznać się z najpopularniejszymi mitami z tego obszaru. 

Dla osób, które chciałyby rozwinąć swoje kompetencje w zakresie pomocy swoim bliskim, został przygotowany krótki poradnik – dziesięć kroków, które można wykonać w sytuacji kryzysu psychologicznego. Instrukcja postępowania obejmuje trzy obszary:
– Jak pomóc osobie w kryzysie samobójczym.
– Jak pomóc osobie po stracie kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa.
– Jak pomóc osobie po próbie samobójczej. 

Dodatkowo w “Strefie pomocy” zamieszczone zostały vlogi pomocowe, czyli pięciominutowe filmy, w których eksperci radzą, jakie działania podjąć i jak się zachować czy reagować w danej sytuacji. Znajdują się w nich także wskazówki, jak rozpoznać objawy, które mogą wskazywać na depresję. 

Bardzo ważnym elementem na stronie są podcasty “Przywróceni życiu”, czyli spotkania
z ludźmi, którzy przeżyli próbę samobójczą. Może się czasem okazać, że osoba znajdująca się w takim miejscu w swoim życiu, będzie w stanie “porozmawiać” jedynie z kimś, kto przeżył to samo. Podcast ten daje taką możliwość, nawet jeśli w codziennym środowisku osoby potrzebującej pomocy nie znajduje się nikt z podobnym doświadczeniem.
Na koniec warto wspomnień o kampanii społecznej organizowanej od trzech lat w okolicach Dnia Zapobiegania Samobójstwom, tj. 10. września. Skierowana jest do specjalistów, którzy
na co dzień pomagają osobom w kryzysie psychicznym, ale także do osób chcących dowiedzieć się więcej o tym problemie. W tym czasie organizowane są wykłady i konsultacje dla chętnych osób.

Działalność takich organizacji, jak Życie warte jest rozmowy to niezwykle ważna inicjatywa. Daje możliwość właściwie natychmiastowego zwrócenia się po pomoc czy znalezienia podstawowych informacji w sytuacji kryzysowej. W dobie pandemii, gdy większość miejsc była zamknięta, pomoc online często była jedyną dostępną opcją. Mamy nadzieję, że będzie coraz więcej miejsc, w których dostępna będzie bezpłatna pomoc psychiczna i każdy otrzyma wsparcie, którego potrzebuje.