Wyniki Pomorskiego Konkursu Poetycko – Prozatorskiego Odmień Swoją Głowę

przez | 2 listopada 2020

Dzisiaj literacko ożyło całe Pomorze!  Dzielimy się z Państwem wynikami Pomorskiego Konkursu Poetycko – Prozatorskiego 2020 pt. Odmień Swoją Głowę.

I nie tylko… Mamy w zanadrzu jeszcze jedną niespodziankę – zbiór wierszy i opowiadań, książkę, po której lekturze nic nie będzie takie jak dawniej (Odmień Swoją Głowę!) Trafiliśmy idealnie, nieprawdaż? Za oknem jesienna listopadowa pogoda i przed nami długie zimowe wieczory. Zapraszamy więc do lektury!

Skąd pomysł na konkurs i tak oryginalne hasło?

– Kampania Odmień Swoją Głowę to kampania społeczna na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych. Ma na celu zmianę myślenia i spostrzegania osób doświadczających kryzysów psychicznych oraz zmianę stereotypów i negatywnych postaw wobec nich. Metafora „odmienionej głowy” symbolizuje postawę zrozumienia i tolerancji wobec osób chorujących psychicznie opartą na rzetelnej wiedzy. Zrozumienie, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych, to ludzie tacy sami jak my, a zagrożenie kryzysem psychicznym dotyczy każdego z nas – jest do tego kluczem – mówi Piotr Harhaj, Dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni, Prezes Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji w Sopocie

Konkurs skierowany był do osób z doświadczeniem kryzys psychicznego, a hasło Odmień Swoją Głowę pozostało do dowolnej interpretacji autorów. Część z nich bezpośrednio się nim zainspirowało, część skupiło się na własnym twórczym impulsie.

– Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania naszym konkursem. Spłynęło kilkadziesiąt prac, w sumie od 44 uczestników z Pomorza i całej Polski.  Pomysł na konkurs ma swój początek w Klubie 123 przy Centrum Samopomocy w Gdyni, gdzie prowadzone są cotygodniowe warsztaty literackie.  Twórczość jest pretekstem do dyskusji i  refleksji. Pomaga także poruszać tematy, których w innych okolicznościach, by się nie podjęło – mówi Izabela Karolewska, psycholog w Centrum Samopomocy w Gdyni

Oprócz tradycyjnych nagród organizatorzy konkursu przygotowali też niespodziankę – zbiór wierszy i opowiadań wyróżnionych twórców, tak, aby ich prace dotarły do szerszej publiczności i pomogły Odmienić Głowy czytelników – emocjonalnie, światopoglądowo czy poprzez zrozumienie i docenienie piękna oraz odrębności drugiego człowieka.

– Mamy nadzieję, że każdy w tej książce znajdzie taki utwór, który zostawi w nim ślad i spowoduje, że czytelnik Odmieni Swoją Głowę. Zabierze coś dla siebie i zmieni swoje przekonania. Zdradzę rąbka tajemnicy, że mój to Również w klatce, autorstwa Millo Merqueza – dodaje Izabela Karolewska

Niełatwej roli podjęcia decyzji i wyłonienia zwycięzców podjęło się trzyosobowe jury w składzie: Mariusz Babicki, Tomasz Kaczorowski i Paweł Niewiadomy.

Oto, w jaki sposób jury podsumowało wyniki:

„Jury serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za przesłane utwory. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wiele tekstów miało bardzo osobisty charakter. Zaskoczeni jesteśmy bardzo szerokim spektrum obrazowania i zastosowanych form literackich. W każdej z nadesłanych prac można było odnaleźć coś inspirującego, poruszającego i oryginalnego. Wszyscy autorzy wykazali się niecodzienną wrażliwością oraz odwagą. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym twórcom, a wszystkich uczestników konkursu zachęcamy do doskonalenia warsztatu i udziału we wszelkich podobnych, okołoliterackich inicjatywach.”

Ze względu na obecną sytuację finał konkursu nie mógł odbyć się w formie spotkania na żywo. Jednak – jak zapewniają organizatorzy – gdy tylko sytuacja  epidemiczna się ustabilizuje, zostanie zorganizowane spotkanie stacjonarne wraz z wieczorem autorskim.

– Bardzo zależy nam na spotkaniu uczestników konkursu, wspólnej rozmowie, poznaniu się i wymianie doświadczeń, a taką możliwość i niepowtarzalny klimat bycia razem zapewniają spotkania twarzą w twarz – dodaje Piotr Harhaj

 

Oto lista osób wyróżnionych w tegorocznym konkursie:

W kategorii POEZJA:

Miejsce I Kasia Koy Kozielczyk

Miejsce II  (ex aequo) Paulina Wojciechowska i Nurni Selim

Miejsce III  Magdalena Głażewska

Wyróżnienia: Laura Kozłowska i Daniel Jereczek

 

W kategorii PROZA:

Miejsce I   Karolina Łazicka

Miejsce II  (ex aequo) Jarosław Seidel i Zofia Dopke

Miejsce III  (ex aequo) Agnieszka Ejsmont i Millo Merquez

 

W kategorii SCENA:

Ze względu na małą liczbę zgłoszeń, a w związku z tym na niewielką konkurencję, jury zdecydowało się przyznać jedno wyróżnienie.

Wyróżnienie Eugenia Jankowska

Organizatorzy konkursu zdecydowali się przyznać również wyróżnienia dla uczestników warsztatów literackich w Klubie 123, gdyż właśnie w tym miejscu i dzięki uczestnikom, zrodził się pomysł na konkursy literackie!

 

Za szczególne zaangażowanie w twórczość literacką w roku 2020:

Krzysztof N.

Małgorzata K.

Za zaangażowanie się w rozwój swojej twórczości i debiutowanie podczas warsztatów:

Joanna R.

Dariusz W.

Dziękujemy wszystkim za udział, w każdej pracy było coś wyjątkowego i poruszającego! No i oczywiście oddajemy tomik w wersji elektronicznej w Wasze ręce!

Tomik wizualizacja