Coraz częściej słyszymy o mocy terapeutycznej ukrytej w wyrażaniu artystycznym. Arteterapia podbija dusze coraz większej ilości terapeutów. Grupy wsparcia dziennego dla osób chorujących psychicznie oraz po przejściu kryzysów psychicznych chętniej sięgają po różne formy ekspresji artystycznej, dzięki której uczestnicy zajęć mogą wyrażać swoje emocje, stany, przemyślenia i doświadczenia.
Dlatego również na organizowanych w dniach 11-17 września Dniach Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych ze sztuką!
11.09., czyli w dzień rozpoczęcia Dni Solidarności zapraszamy do udziału w Strefie Twórczego Komfortu, czyli w warsztatach ze Sztukowirówką. Odbędą się one w Ogrodzie Terapeutycznym na Bernadowskiej 15A.
W programie Strefy:
10:00 – 12:00 – trening samoobrony & mindfulness
12:00 – 13:00 – warsztaty kreatywnego pisania
13:00 – 14:00 – zajęcia plastyczne
14:00 – 17:00 – integracja
Organizując warsztaty, chcemy zwrócić uwagę na problemy osób doświadczających kryzysów psychicznych, odczarować stereotypy, zaprosić do wspólnej zabawy i Odmienić Swoje Głowy! Dane naukowe wskazują, że co trzeci człowiek miał, ma lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie możemy więc zakładać, że ten problem nas nie dotyczy.
Wszystkie zajęcia odbywają się w przyjaznej, tolerancyjnej, wolnej od oceny atmosferze. Pragniemy umożliwić naszym uczestnikom zdobycie wartościowej wiedzy, nowych znajomości oraz zapewnić im tymczasowe uwolnienie się od prozy życia i związanych z nią trosk czy dylematów.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Obowiązują zapisy, których można dokonać tutaj,
a szczegóły dostępne są na naszym Facebooku.
Drugi dzień Dni Solidarności, tj. 12.09. również przyniesie możliwość otwarcia głowy na twórczość i ekspresję artystyczną. Od 16:30 do 19:00 odbędzie się Przegląd Teatralny Masska Be 4 w Art Inkubatorze na ulicy Goyki 3. Będą mu towarzyszyły warsztaty! Zapraszamy 🙂
13.09. o godzinie 19:00 zapraszamy na projekcję filmu „Po drugiej stronie dnia”, który powstał, aby zwrócić uwagę na szczególną grupę osób, które doświadczyły kryzysów psychicznych. Jego twórcę — Macieja Sikorskiego — zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą stworzyły w latach 2015-2016 w Szpitalu Babińskiego w Krakowie osoby
z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa miała ułatwić zrozumienie ich samych
i ich problemów oraz sytuacji po opuszczeniu Szpitala. To oni opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia.
Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści. Scenariusz oparty został na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia, ku światłu zdrowienia. Teksty nie są jednak wzięte od Dantego, lecz z cytatów z opowieści
o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu oraz z wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego.
Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem oraz dyskusja, w której udział wezmą Mateusz Biernat, Roman Ludkiewicz, Maciej Sikorski i Marcin Żółtowski.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Możesz zarezerwować swoje miejsce tutaj,
a szczegóły są dostępne na naszym Facebooku.
14.09. w godzinach 12:00-18:00 zapraszamy na Artystyczne Popołudnie w klubie 123,
a dzień później, czyli 15.09. od 11:30-15:00 Tuse poprowadzi warsztaty artystyczne w Luzinie.
Organizowany jest również Slam Poetycki. Odbędzie się on 16 września o godzinie 19:00
w Klubie Desdemona. Jeśli tworzysz, piszesz wiersze, opowiadania albo dzienniki, a może improwizujesz i pragniesz, aby świat Cię usłyszał — to wydarzenie jest dla Ciebie! Zgłoszeni uczestnicy są łączeni w pary drogą losowania. Przedstawiają swoje teksty (w czasie nie dłuższym niż 3 minuty na jedną osobę), po czym publiczność głosuje, który z nich ma przejść do następnej rundy – i tak aż do finału!
Jak się przygotować? Weź ze sobą od 5 do 7 niepublikowanych i nienagradzanych dotąd tekstów (chyba że wolisz wymyślać je na bieżąco!). Możesz je odczytać z kartki, zeszytu albo
z telefonu.
W pierwszej rundzie zaprezentuj tekst powiązany z tematyką kryzysu psychicznego.
W następnych rundach panuje już całkowita dowolność tematów.
Zgłoś się tutaj, lista występujących.
Zgłoszenia na listę rezerwową przyjmujemy na e-mail: sztukowirowka@gmail.com.
Lista właściwa składa się z 16 miejsc.
Prowadzona będzie również dodatkowa lista rezerwowa.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału we wszystkich wydarzeniach! Program Dni Solidarności oraz szczegóły wydarzeń znajdują się na naszym Facebooku.
Zachęcamy do zapoznania się! Do zobaczenia 🙂