W tym tragicznym momencie, po zabójstwie Prezydenta Pawła Adamowicza, pomimo, że jesteśmy wstrząśnięci i zasmuceni, musimy zdecydowanie zaprotestować przeciwko łączeniu tej zbrodni z osobami chorującymi psychicznie. Od lat, jako profesjonaliści, wraz z osobami doświadczającymi kryzysów psychicznych oraz ich bliskimi, krewnymi i przyjaciółmi, zmagamy się ze społecznym stereotypem osoby chorej psychicznie.
W 2002 roku, na Długim Targu, Paweł Adamowicz, jako Prezydent Gdańska, otworzył symboliczne „drzwi do tolerancji” inaugurując tym samym program „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi”, objęty jego honorowym patronatem. Program ten mający na celu przeciwdziałanie dyskryminacji chorych jest nadal jest kontynuowany w Gdańsku, Trójmieście i województwie Pomorskim.
Nawet, jeżeli się okaże, ze osoba, która zabiła Prezydenta Pawła Adamowicza, cierpi na zaburzenia psychiczne to nie można sugerować, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy, a przez to stygmatyzować i piętnować wszystkie osoby chorujące psychicznie.
W imieniu Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego
Roman Ludkiewicz, Ewa Szczypior, Małgorzata Niemkiewicz, Mirosława Jezior, Andrzej CZekaj, Piotr Harhaj, Wilhelmina Grych, Alina Kaszkiel-Suska, Katarzyna Rozmiarek, Katarzyna Troć, Jakub Nowak, Maciej Bylicki, Sebastian Ogiejko, Izabela Karolewska, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA”, Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny, Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Klub 123, Klub Ster.