Samopomoc to inaczej pomoc wzajemna, pomoc we własnym zakresie. Włączanie tego rodzaju wsparcia w proces zdrowienia staje się coraz częstszą drogą podejmowaną przez osoby doświadczające kryzysu psychicznego. Rozmowa z osobami, które przeszły przez podobne trudności często jest dla nich wsparciem i motywacją do podejmowania działań mogących polepszyć ich funkcjonowanie.
Dzielenie się doświadczeniami w grupie samopomocowej może nieść wiele korzyści, m.in.: szerzenie rzetelnej wiedzy o problemie, emocjonalne i psychiczne wsparcie, wzbudzanie własnych umiejętności terapeutycznych i wiele innych.
W Polsce ruch samopomocowy dopiero się rozwija, dlatego zależy nam, aby coraz więcej osób zaangażowało się w rozpowszechnianie wiedzy w tym zakresie i dzieliło się swoimi doświadczeniami, przez co już piąty rok z rzędu w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie organizowane jest Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu psychicznego.
W tym roku Forum odbędzie się w dniach 14-15 września od 9:00 do 15:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
14 września to dzień plenarny „Dobre praktyki w realizacji działań samopomocowych i usług społecznych na rzecz osób chorujących psychicznie i społeczności lokalnych”.
Harmonogram tego dnia będzie następujący:
9.00 – 10.30 Projekcja filmu pt.: „Po drugiej stronie dnia”. Rozmowa z reżyserem Maciejem Sikorskim.
11.00 – 15.00 Dobre praktyki i przyszłość.
11.00 – 12.30
- 50 decybeli dla zdrowia psychicznego
- Teatr Exit
- Fundacja Człowiek — projekt mapawsparcia.pl
- Artystyczna Inicjatywa w Luzinie
- Piękny Umysł – tematyczny portal internetowej społeczności osób po kryzysach psychicznych.
- Natasza Ligocka Świerk — grupa samopomocowa w Gdyni
13.30 – 15.00
- Współpraca czy współdziałanie — rola osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego
w tworzeniu Lokalnych Programów Ochrony Zdrowia Psychicznego — Justyna Rzepecka, Anna Giżycka - Idź pobiegaj — Kampania społeczna na rzecz promocji zdrowia psychicznego.
- Joanna Rogalska — Asystent Zdrowienia w Centrach Zdrowia Psychicznego
Tego dnia spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jak inicjować i animować trwałe działania samopomocowe?
Drugi dzień Forum Samopomocy, tj. 15 września to dzień warsztatowy. Jego program będzie następujący:
- Natasza Ligocka Świerk — jak inicjować i prowadzić grupy samopomocowe?
- Iza Karolewska, Przemysław Szczygieł — warsztat literacki, przygotowanie wizji czasopisma samopomocowego.
- Hubert Kaszyński, Piotr Harhaj — Edukacja dla akceptacji. Jak budzić świadomość społeczną? Warsztat przygotowujący edukatorów na rzecz zdrowia psychicznego do realizacji prelekcji, kampanii, warsztatów.
Na oba dni Forum Samopomocy obowiązują zapisy!
Dzień 1: app.evenea.pl/event/V-Pomorskie-Forum-Samopomocy/
Dzień 2:
– Natasza Ligocka Świerk — jak inicjować i prowadzić grupy samopomocowe?: https://app.evenea.pl/event/875607-9/
– Iza Karolewska, Przemysław Szczygieł — warsztat literacki, przygotowanie wizji czasopisma samopomocowego: https://app.evenea.pl/event/875607-8/
– Hubert Kaszyński, Piotr Harhaj — Edukacja dla akceptacji. Jak budzić świadomość społeczną? Warsztat przygotowujący edukatorów na rzecz zdrowia psychicznego do realizacji prelekcji, kampanii, warsztatów:https://app.evenea.pl/event/875607-10/
Zapraszamy do wzięcia udziału zarówno w Forum Samopomocy, jak i w pozostałych wydarzeniach organizowanych w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Opisy znajdują się w wydarzeniach na Facebooku.