Spójrz w mural i zobacz…

przez | 3 czerwca 2021

Problem stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi jest obecny zarówno we wsiach, jak i w największych miastach w Polsce. Każdego roku w UE ponad 164 mln osób zmaga się z problemami na tle psychicznym. Pomimo stale rosnącej wiedzy w społeczeństwie na ten temat, wciąż wiele osób codziennie doświadcza odrzucenia ze strony społeczeństwa.

Aby wyjść naprzeciw temu problemowi, w Luzinie i w Warszawie zostały stworzone dwa murale, których celem jest walka ze stereotypami dotyczącymi zaburzeń psychicznych.

O dziele tworzonym w jednej z największych wsi w Polsce wspominaliśmy w grudniu zeszłego roku, gdy możliwe było wsparcie finansowe idei. Dzięki otwartym na pomoc sercom udało się zebrać niezbędne środki i stworzyć piękne, wielkie dzieło, które codziennie będzie przypominać mieszkańcom Luzina, że osoby z zaburzeniami psychicznymi są wśród nas. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Bardzo często zdarza się sytuacja, że takie osoby starają się ukryć swój stan wśród znajomych czy rodziny, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych reakcji z ich strony. Przez to człowiek, który przy nas jest cały czas uśmiechnięty, pogodny i wydaje się być pełny życia, tak naprawdę wewnętrznie może toczyć ogromnie trudną walkę z emocjami czy myślami, o których nie mamy pojęcia.

Mural został stworzony przez Tuse, którego robiące wrażenie prace możemy zobaczyć na wielu murach w Trójmieście oraz przez Titos. W Luzinie z osobami chorującym psychicznie działa Artystyczna Inicjatywa, a partnerami pomysłu byli: Stowarzyszenie Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”, Café Ambasador, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Luzinie, pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego oraz Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji.

W Warszawie mural o podobnej tematyce towarzyszy III Kongresowi Zdrowia Psychicznego. Widnieje na nim m.in. napis: „zdrowie psychiczne ma znaczenie” i chyba nie można się z tym nie zgodzić! W końcu dotyczy ono każdego z nas i kiedy jego zabraknie, to (jak w przypadku braku zdrowia fizycznego) nie jest łatwo radzić sobie z codziennością. Stworzony w stolicy mural jest elementem edukacyjnej kampanii społecznej na rzecz dbania o zdrowie psychiczne.

Jak powstałe prace mogą pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi? Przede wszystkim zwracając uwagę na to, że wciąż musimy starać się o lepszą edukację w tym temacie, tak aby nikt nie był stygmatyzowany z powodu choroby. Po drugie są swego rodzaju „przypominajką”, że należy stawać po stronie osób z zaburzeniami psychicznymi, a nie przeciwko nim. Potrzebują oni lepszej, doraźnej pomocy terapeutycznej, a także po prostu dobrego słowa, wsparcia czy pomocy od bliskich w codziennym życiu. Najważniejsze jest, abyśmy pokonali strach przed tym, co nieznane, bo często nie wiemy, czym charakteryzuje się dane zaburzenie. W związku z tym zachęcamy do udziału w różnego rodzaju warsztatach oraz zachowania otwartego umysłu i serca na tematykę zaburzeń psychicznych.