Sobota Bez Pośpiechu- Pierwsza edycja warsztatów 50 Decybeli

przez | 28 lipca 2021

Latem każdy weekend wydaje się być wakacyjnie beztroski. Zwłaszcza kiedy znajdujesz się w środku lasu. My właśnie tak beztrosko znaleźliśmy się w sobotę 24.07 w Ogrodzie „Bez pośpiechu” Centrum Samopomocy w Gdyni na pierwszej edycji warsztatów 50 decybeli.

  

Cel na sobotę, był jeden — zapoznać się z tematami warsztatów, aktywnościami w projekcie i sobą nawzajem. Magię tego momentu czuć było w powietrzu, z początku trochę nieśmiało,
z czasem wypełniła całą przestrzeń. Dlaczego magię? Bo zebrała się grupa bardzo różnorodna — od studentów, po profesjonalistów, ekspertów przez doświadczenie, osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, rodzin osób chorujących i osoby, które los sprowadził do ogrodu trochę przypadkiem. Jednak to, co było w tym wszystkim niezwykłe to to, że wszyscy znaleźli się tam, bo chcieli dołożyć swoją cegiełkę w działaniach samopomocowych na rzecz zdrowia psychicznego. Na początku rozmawialiśmy ze sobą, potem każdy miał moment, aby opowiedzieć chwilę swojej historii. Grupa nie czekając na prowadzących, rozpoczęła rozmawiać o działaniach — co niezwykle nas ucieszyło i sprawiło, że wykorzystaliśmy w pełni każdą minutę, którą mieliśmy wspólnie. W sobotę zadaliśmy sobie kilka pytań, brzmiały one następująco: 

  • Jak promować zdrowie psychiczne? 
  • O czym warto rozmawiać, rozmawiając o zdrowiu psychicznym? 
  • Jak wspierać osoby chorujące? 
  • Ciekawe inicjatywy i działania samopomocowe 
  • Miejsce na szalone pomysły. 

  

Wspólnie, metodą open space daliśmy sobie chwile na burze mózgów i omówienie naszych przemyśleń na wybrane tematy. Kolejnym krokiem będzie spotkanie w następną sobotę 31.07, tym razem dołącza do nas eksperci i rozpoczniemy dalszą część odpowiadania na zadane pytania oraz rozpoczniemy realizacje pierwszych działań. 

Letnia beztroska sobota w ogrodzie „Bez pośpiechu” w rzeczywistości okazała się być pełna troski o zdrowie psychiczne swoje oraz innych, chęci działania i nadziei. Mamy nadzieje, że ta magiczna, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła nam w sobotę, pozostanie z nami do końca i, że w sobotę 31.07 spotkamy się z kolejnymi osobami, które wprowadzą swoje perspektywy do naszych wspólnych działań. 

 

Weź udział w projekcie “50 decybeli – edukacja i samopomoc w zakresie zdrowia psychicznego” i zostań edukatorem na rzecz zdrowia psychicznego na Pomorzu. Zależy nam na włączeniu perspektywy osób doświadczających kryzysów psychicznych w profilaktykę i edukację oraz wzmocnieniu dialogu w obszarze zdrowia psychicznego. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://otwartebramy.org/50-decybeli/ oraz w formularzu: https://bit.ly/warsztaty50Decybeli_zgłoszenia