Relacja – Trójmiejskie Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2013

przez | 3 października 2013

Trójmiejskie Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

13-16 października 2013 r. – relacja z wydarzenia

 

  W dniu 13 października 2013 r. na Placu Przyjaciół  Sopotu rozpoczęły się Trójmiejskie Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi”.

Przybyłych mieszkańców Trójmiasta przywitali: Ewa Szczypior – Pomorski Urząd Wojewódzki, Piotr Harhaj –Stowarzyszenie na Drodze Ekspresji, Jerzy Tokaj – Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Bartosz Piotrusiewicz – Wiceprezydent Miasta Sopotu, którzy wyrazili solidarność z osobami chorującymi psychicznie i zaakcentowali, że otwarcie się na problemy innych oraz uważne słuchanie to przepis na skuteczne wsparcie osób po kryzysach psychicznych.

 

 Przywitanie gości podczas Obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi PsychiczniePrzywitanie gości podczas Obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

 

Następnie na Placu odbył się spektakl pt. „Imaginarium” Teatru 3,5 (scen. reż. Marek Kurkiewicz), który ukazał obraz marzyciela spełniającego odwieczny sen o lataniu. Aktorzy jedynie mową ciała przekazywali publiczności sens marzeń oraz konsekwencje płynące z ich spełniania. Kontakt z publicznością nawiązywali poprzez oryginalną muzykę oraz eksponaty (w szczególności przykuwające uwagę szczudła), co zostało bardzo ciepło przyjęte przez oglądających.

 

 Występ Teatru 3,5 w spektaklu pt. „Imaginarium”Występ Teatru 3,5 w spektaklu pt. „Imaginarium”

 

Po przedstawieniu nastąpiło symboliczne przejście przez Drzwi do Tolerancji które symbolizowało otwarcie się na problemy ludzi chorujących psychicznie.

 

Przejście przez symboliczne Drzwi do Tolerancji
Przejście przez symboliczne Drzwi do Tolerancji

 

Od godziny 14:00 scenę przejęli artyści. Wystąpili:

CP-TON, Włodzimierz Stepuro, Krzysztof Nawrocki oraz zespół Cafe Y Son. Między występami publiczność zajmowały panie z klubu fitness, które skutecznie rozgrzewały uczestników Obchodów. Na Placu zaś trwała wystawa plenerowa obrazów autorstwa przedstawicieli stowarzyszeń zajmujących się wsparciem osób po kryzysach psychicznych. Warto nadmienić, że prace cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

O godzinie 15:00 odbył się happening pt. „Słowa Leczą, Słowa Ranią”, w trakcie którego uczestnicy byli proszeni o napisanie na kartkach słów, które według nich są najbardziej krzywdząca oraz najbardziej kojące. Następnie kartki zostały wywieszone w centrum Placu, by każdy mógł ujrzeć słowa, które leczą i słowa które ranią.

 

 Happening pt. „Słowa Leczą, Słowa Ranią”

Źródło: www.super-polska.pl

 

W czasie trwania Obchodów można było zajrzeć do Trójmiejskiego Punktu Informacyjnego, gdzie zasiadali przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających osoby chorujące i ich rodziny. Można było zasięgnąć porady psychologicznej, skorzystać z doradztwa zawodowego, zapoznać się z ofertą wsparcia dla osób chorujących, a także zajrzeć do kącika plastycznego. W miejscu tym powstawały przepiękne jesienne bukiety z liści, prace plastyczne, prezentowano również oryginalną i ręcznie robioną biżuterię.

 

     Kącik plastyczny z pracami autorstwa podopiecznych Klubu 1 2 3…

 

O godzinie 16:00 nastąpiło zakończenie pierwszej części imprezy, która odbywała się w plenerze. Goście oraz osoby zainteresowane tematyką zdrowia psychicznego zaproszono do Klubu Atelier przy ul. Mamuszki 2 w Sopocie, w którym odbyła się druga część wydarzenia. Rozpoczęła się ona od panelu dyskusyjnego, podczas którego starano się odnaleźć „Klucz do efektywnego wspierania osób doświadczających kryzysów psychicznych”. Głos podczas dyskusji, w której każde zdanie się  liczy, zabierali zarówno specjaliści pracujący z osobami chorującymi psychicznie, urzędnicy i same osoby po kryzysach psychicznych.

 

Około godziny 18:00 odbyła się projekcja filmów pod nazwą „SCHIstoria”. Zaprezentowano „Opowieść o ludziach z historią” z Fundacji FOSA oraz „Akcję Róża od św. Walentego” ze Stowarzyszenia Świętego Walentego.

 

Po projekcjach odbyła się prelekcja pt. „Świadectwa Osób z Kryzysami Psychicznymi”, podczas której można się było wsłuchać w opowieść o doświadczaniu kryzysu psychicznego, jego etapach, następstwach oraz osobistych doznaniach chorujących.

  

14 października 2013 r.  odbył się Gdański Dzień Otwarty. Na ul. Chopina 42, w siedzibie dwóch podmiotów działających na rzecz wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi – Stowarzyszenia „Przyjazna Dłoń” oraz Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA”, przeprowadzono uroczyście w Gdańsku główne obchody Ogólnopolskiego Dnia Solidarności
z Osobami Chorującymi Psychicznie.

Uczestnictwo wGdańskim Dniu Otwartym dało możliwość zapoznania się z różnorodnością form oraz metod pomocy skierowanych do osób po kryzysie psychicznym. Reprezentanci instytucji realizujących profilaktykę i promocję zdrowia chętnie opowiadali o swojej pracy przybyłym gościom. Przedstawili oni również efekty działań Administracji państwowej i samorządowej, a także nakreślili plany rozwoju systemu wsparcia środowiskowego (na tle wojewódzkiego i miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego) widziane oczami organizacji pozarządowych. 

Spotkanie uświetnione zostało przybyciem reprezentantów Administracji państwowej i samorządowej, przedstawicieli Resortu Zdrowia, pomocy społecznej, środowiska lokalnego (w tym Rady Dzielnicy), uczestników różnych form wsparcia z m.in. Fundacji „FOSA”, Stowarzyszenia „Przyjazna Dłoń” oraz Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego.

Podczas spotkania odbyły się prezentacje i wystąpienia, m. in.:

  1. Pomorski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego;
  2. Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego;
  3. Dobre praktyki i nowe kierunki rozwoju systemu wsparcia – Fundacja FOSA i Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”;
  4. Moje świadectwo – Stowarzyszenie Świętego Walentego.

Po prezentacjach odbyła się dyskusja pomiędzy uczestnikami i przedstawicielami instytucji pomocowych i gośćmi.

Gdański Dzień Otwarty oprawiony został happeningiem pt. „Schizofrenia – otwórzcie bramy”, a także występem zespołu CP-TON, prezentacją twórczości plastycznej podopiecznych gdańskich instytucji oraz ciepłym posiłkiem prosto z kuchni polowej i słodkim poczęstunkiem.

 

 Koncert zespołu CP-TON podczas Gdańskiego Dnia Otwartego

 

 15 października odbył się Sopocki Dzień Otwarty, w trakcie którego swoją ofertę prezentowały m. in. Klub Wsparcia dla Osób z zaburzeniami psychicznymi przy Środowiskowym Domu Samopomocy na ul. Kazimierza Wielkiego 14, Centrum STER – Zawodowy przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

W ramach Klubu Wsparcia dla Osób z zaburzeniami psychicznymi odbyły się zajęcia sportowe, na które wstęp był wolny. Goście odwiedzający tę placówkę mięli okazję również zapoznać się z jej ofertą.

 

W Centrum STER-Zawodowy miało miejsce spotkanie połączone z panelem dyskusyjnym pt. „Praktyczne aspekty aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie i osób z zaburzeniami psychicznymi na otwartym rynku pracy”. W dyskusji wzięli udział zarówno przedstawiciele instytucji i organizacji pomocowych, jak i osoby doświadczające kryzysów psychicznych oraz ich rodziny. Każdy z uczestników miał możliwość zabrać głos, opowiedzieć o swojej sytuacji i w jaki sposób można zaktywizować osoby po kryzysie psychicznym na rynku pracy w Trójmieście.

 

Następnego dnia, 16 października, w ramach Trójmiejskich Obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie odbył się Gdyński Dzień Otwarty.

 

W Gdyńskim Klubie Filmowym miała miejsce projekcja filmu pt. „Lęk wysokości”, poruszającego trudny temat przeżyć osób z zaburzeniami psychicznymi, a także problemu odrzucenia i potrzeby bliskości z najbliższymi.

 

W Lokalu Artystycznym TYGIEL przygotowano spotkanie poetyckie pt. „Słowa Leczą…”, podczas którego p. Jacek Świto (uczestnik Klubu 1 2 3…) zaprezentował wiersze swojego autorstwa, bardzo ciepło przyjętych przez słuchaczy. Goście mogli również zapoznać się z pracami plastycznymi podopiecznych gdyńskich placówek w trakcie wystawy pt. „Przez Sztukę do Tolerancji”.

 

 Spotkanie w Lokalu Artystycznym TYGIEL

W Klubie 1 2 3… na uczestników czekało wspólne filcowanie i przygotowywanie ozdób i upominków z tegoż materiału. Zaprezentowano również obrazy i prace plastyczne podopiecznych Klubu, pięknych w swej istocie i poruszających wyobraźnię odwiedzających.

Klub Samopomocy przy Zespole Opiekuńczym na ul. Fredry 3 zorganizował spotkanie integracyjne podopiecznych, którzy udali się na projekcję wyżej wspomnianego filmu „Lęk wysokości”. Przed filmem odbyły się mini warsztaty, w trakcie których rozmawiano m. in. na temat istoty choroby jaką jest schizofrenia. Następnie odbyła się dyskusja na temat problemów osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz problemów, z jakimi się spotykają chorujący i ich rodziny.

 

 Warsztaty dotyczące rozwoju kryzysu psychicznego

 

Na odwiedzających czekały takie placówki, jak: Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Wąsowicza 3 i ul. Gen. Stanisława Maczka 1, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Animus”, Ośrodek Wsparcia Psychoterapeutycznego „Podwójny Problem”, Dzienny Oddział Psychiatryczno-Rehabilitacyjny przy Centrum Zdrowia Psychicznego, Klub Rodzina bliżej siebie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Centrum Usług Opiekuńczych, które tego dnia prowadziły dyżur otwarty. W tym czasie można było uzyskać fachową poradę w sprawie radzenia sobie z kryzysem psychicznym, możliwości uzyskania wsparcia ze strony placówek pomocowych, konsultacji z doradcą zawodowym, prawnikiem i pracownikami socjalnymi.

 

Ponadto 18 października w Centrum U7 w Gdyni odbył się Trójmiejski Turniej Bowlingu dla osób chorujących, którzy korzystają z usług trójmiejskich ośrodków wsparcia (ponad 60 osób). Turniej nie tylko sprawił dużo radości uczestnikom, ale stanowił również doskonałą okazję do poznania się i zintegrowania. Osoby doświadczające kryzysów psychicznych po raz kolejny pokazały, że nie różnią się w niczym od zdrowych ludzi i potrafią się doskonale bawić. W kategorii grupowej zwyciężyła grupa reprezentantów Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Maczka, drugie miejsce przypadło reprezentacji Środowiskowego Domu Samopomocy z Gdańska i trzecie Dziennemu Oddziałowi Psychiatryczno-Rehabilitacyjnemu z Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni. W kategorii indywidualnej złoty medal zdobył p. Roman Nowicki z Środowiskowego Domu Samopomocy na ul. Maczka. Zwycięzcom wręczono nagrody oraz dyplomy.

 

 Wręczenie nagród podczas Trójmiejskiego Turnieju Bowlingu

                

Obchody dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie z perspektywy Klubu 1,2,3

W ocenie Uczestników Klubu 1,2,3 istotnym jest rozpowszechnianie wśród osób niedoświadczających choroby jak i leczących się psychiatrycznie informacji dotyczących podłoża kryzysów psychicznych, czynników pomocnych w zdrowieniu i ośrodkach wsparcia  na rzecz osób chorujących, celem przeciwdziałaniu stygmatyzacji osób chorujących psychicznie.

Klubowicze chętnie uczestniczyli w zorganizowanych obchodach w dniu 13 października w Sopocie. Cennym w ich ocenie był rozbudowany program, a w szczególności występ teatralny, który przyczynił się do zwiększenia ilości osób uczestniczących.

Cennym okazał się wybór miejsca, gdzie odbyły się obchody, gdyż było ono dostępne dla przechodniów, którzy widząc różnorodność działań chętnie uczestniczyli w proponowanych aktywnościach. Uczestniczyli w pracach twórczych, zaopatrzyli się w ulotki informacyjne o ośrodkach wsparcia na rzecz osób chorujących psychicznie, obejrzeli spektakl teatralny, wysłuchali występów zespołów muzycznych oraz ćwiczyli wspólnie z instruktorkami fitness. Uczestnicy klubu chętnie zaangażowali się w organizację obchodów, współtworząc z pracownikami klubu kącik twórczy dla dzieci i rodzin ( kwiaty z bibuły, bukiety z liści, decoupage, ozdobne zawieszki na szyję). Wystawiona została ekspozycja wyrobów twórczych wykonanych przez Uczestników klubu , wystawa malarstwa p. Mirosława Śledzia. Ponadto część z obecnych na obchodach Uczestników wzięła udział w panelu dyskusyjnym, dzieląc się swoimi opiniami na temat ich osoby, tego co pomaga w zdrowieniu, tego co daje im uczestnictwo w spotkaniach w  Klubie 1,2,3.

                Cennym i mającym wpływ na wzrost integracji uczestników z osobami korzystającymi ze wsparcia w innych ośrodkach działających na rzecz osób doświadczających kryzysów na terenie Trójmiasta był udział w turnieju bowling jak i udział w spotkaniu poetyckim. Uczestnik Klubu 1,2,3 p. Jacek Świto zaprezentował wiersze swojego autorstwa, co spotkało się z dużą aprobatą ze strony słuchaczy.

http://www.super-polska.pl/index.php?id=570&fb_source=message

.