Przy rodzinnym problemie

przez | 10 sierpnia 2021

Rodzinny obiad, rodzinny wyjazd, rodzinny problem… Nie zawsze to, co „rodzinne” musi być miłe i przyjemne czy wiązać się ze wspaniałymi wspomnieniami. Wcale nie rzadko to właśnie najbliższe nam grono okazuje się być źródłem bólu, który towarzyszy nam na co dzień.
Bo w końcu… „Rodziny się nie wybiera”. Na szczęście coraz mniej osób kieruje się tym powiedzeniem, a coraz więcej postanawia zmierzyć się z problemem, który ich dotknął. Wprawdzie z naszymi rodzicami czy dziadkami wiążą nas więzy krwi, ale to nie oznacza jeszcze, że jesteśmy przykuci do bólu, jaki może przynosić ta relacja. Nikt z nas nie jest skazany na cierpienie i zawsze mamy prawo sięgnąć po pomoc. Dbając o swoje zdrowie, nie jesteśmy egoistami.
Miejscem, w którym możemy otrzymać pomoc, jeśli czujemy, że mamy problem w rodzinie, jest Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Po wsparcie mogą do nich zgłosić się zarówno dzieci, jak i dorośli. Może ono przyjąć formę pomocy w realizacji podstawowych funkcji rodziny, działań terapeutycznych, wychowawczych oraz edukacyjnych, a także wspierania rodzin zagrożonych dysfunkcjami
i będących w sytuacjach kryzysowych.

Placówki te działają w dwóch pionach:

  • Wsparcia dziennego i poradnictwa specjalistycznego, w którym odbywają się warsztaty reintegracyjne dla całych rodzin, zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci
    i młodzieży, wsparcie zawodowe dla pedagogów, a także można uzyskać wsparcie
    w realizacji obowiązku szkolnego.
  • Pion interwencji całodobowej, gdzie prowadzone są: interwencja kryzysowa, grupy wsparcia, psychoterapia, hostel dla osób doświadczających przemocy, program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc, szkolenia i staże dla psychologów. Obecny jest także Niebieski Pokój, czyli miejsce bezpiecznego przesłuchania dzieci oraz Niebieski Patrol — interwencje policji z asystą psychologa.

 

Wsparcie psychologiczne/ interwencja kryzysowa

Może mieć formę konsultacji psychologicznej (indywidualnej, partnerskiej, w sprawie dziecka) lub całodobowego telefonu interwencyjnego. Prowadzone jest dla osób, które znalazły się w nagłej, trudnej sytuacji życiowej (dorosłych, dzieci i młodzieży).  Trwa około 12 spotkań, konsultacja psychologiczna możliwa jest przez cały tydzień w godzinach od 8:00 do 20:00.
A indywidualne spotkania z psychologiem są dostosowywane do potrzeb klienta.

Telefon interwencyjny jest czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

W sytuacji głębokiego kryzysu pomoc udzielana jest natychmiast, a czas oczekiwania na planowaną konsultację psychologiczną to około 2 tygodnie.

 

Dane kontaktowe do uzyskania pomocy:

  • Zespół Placówek Specjalistycznych: 
    ul. Wejherowska 65, 81-049 Gdynia
    Tel/Fax: (58) 664 33 66
    e-mail: info@zpsgdynia.pl
  • Interwencja kryzysowa (24h/7)
    Tel: (58) 622 22 22
    e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl
  • SPOTy (Placówki Wsparcia Dziennego)
    Tel: (58) 667 40 89 wew.13
    e-mail: pwd@zpsgdynia.pl

 

Udzielana w Zespołach Placówek Specjalistycznych pomoc jest nieodpłatna.