Głównym celem istnienia większości grup samopomocowych jest pomoc w pokonaniu trudności związanych z problemem wspólnym dla ich uczestników. Ich działania skupiają się na różnych obszarach życia, wspierając odzyskanie poczucia kontroli, zmianę destrukcyjnych nawyków i przezwyciężenie trudności związanych na przykład z uzależnieniem czy chorobą psychiczną, a także stanowią wsparcie emocjonalne i dają szansę na podzielenie się własnymi trudnymi doświadczeniami z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji.
Ruch samopomocowy osób z doświadczeniem choroby psychicznej od wielu już lat jest ważnym czynnikiem wspierającym proces zdrowienia. Choć w naszym kraju dopiero się on rozwija, widzimy jego ogromny potencjał, dlatego zależy nam, aby coraz więcej osób zaangażowało się w jego rozpowszechnianie. Po raz kolejny chcemy więc spotkać. by dyskutować, inspirować i wzmacniać się w naszej aktywności oraz dzielić dobrymi praktykami.
Dlatego zapraszamy was na tegoroczne IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego, które odbędzie się 16 września 2020 (środa) w godzinach 10.00 – 15.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1, a także ONLINE.
Jeśli chcesz spotkać się z nami na miejscu, zarezerwuj swoje miejsce: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/861625-5
Szczegółowy plan Forum pod hasłem „Znaczenie grup wsparcia i samopomocy dla zdrowia psychicznego”
10.00 – 10.15 Otwarcie Piotr Harhaj – Centrum Samopomocy w Gdyni
10.15 – 11.00 Wprowadzenie: O funkcjach grup wsparcia i samopomocy w obszarze zdrowia psychicznego – Hubert Kaszyński
11.00 – 12.30 Grupy wsparcia i samopomocy: jak je rozumiemy? Jakie są zasady ich funkcjonowania? Jaki mają sens? – panel dyskusyjny, w którym udział wezmą m.in.: Jan Sitny, Natasza Ligocka-Świerk, Joanna Rogalska, Izabela Karolewska
Coroczne spotkania w ramach Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego odbywające się w Gdyni mają na celu wymianę doświadczeń organizacji i realizacji działań samopomocowych na Pomorzu i w Polsce, oraz stworzenie warunków do nawiązania współpracy pomiędzy osobami, grupami oraz przedstawicielami organizacji i instytucji, które wywierają wpływ na rozwój samopomocowego osób doświadczających kryzysów psychicznych
Tymczasem zapraszamy Was do tego, abyście przypomnieli sobie nasz Dziennik Dobrych Praktyk poświęcony działalności grup samopomocowych, który powstał jako owoc dotychczasowych spotkań odbywających się w ramach Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego.
Do zobaczenia!