360 laurek na Rok pełen miłości | Zakończyła się akcja Róża od św. Walentego

przez | 25 lutego 2021

360 laurek na Rok pełen miłości

Zakończyła się akcja Róża od św. Walentego

Wyobrażenie świata   

Świat zaczął powoli ruszać, a przynajmniej tak nam się wydawało. Życie zaczęło płynąć coraz bardziej “normalnie”. Myśl, że niebawem będziemy mogli się spotykać była niezwykle atrakcyjna, wręcz przesiąknięta realizmem. W końcu nowy 2021 rok niósł ze sobą sporo nadziei, która świeciła nam prosto w oczy i tak zaślepieni dotarliśmy do końca stycznia. Musieliśmy wtedy zadać sobie pytanie: Co z Akcją Róża od św. Walentego?

Samopomoc 

Jedno było pewne, nie odpuszczamy. Jako, że niezwykle istotną cechą akcji jest jej samopomocowy charakter. Osoby z podobnymi doświadczeniami mogą wspierać się wzajemnie, nieść nadzieję  i inspirować na drodze zdrowienia. Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem.  Jak przenieść tą pozytywną energię i wiatr nadziei,  który towarzyszył nam w zeszłych latach do przestrzeni wirtualnej ? Podjęliśmy wyzwanie!

Jak to właściwie jest z tą miłością, w chorobie?   

Wspólnie zadaliśmy sobie pytanie: Jak to właściwie jest z tą miłością, w chorobie? Pierwszy próbę odpowiedzi podjął Psychiatra dr  Roman Ludkiewicz, który opowiedział nam czym jest miłość i jak o nią dbać w relacjach międzyludzkich. Dowiedzieliśmy się o etapach tworzenia długotrwałej więzi. Zaczynając od  fascynacji – zakochania, tak zwana “miłość od pierwszego wejrzenia” połączona z namiętnością- budzącą intensywne emocje i chęć jak najczęstszego przebywania z daną osobą. Kolejnym elementem jest intymność, której podstawą jest zaufanie i budowanie wspólnego poczucia bezpieczeństwa, przywiązania i bliskości. Zobowiązanie – jest to najbardziej trwały element miłości, który rozwija się najdłużej, wiąże się on z budowaniem wspólnego życia i wspólnym budowaniu rodziny. Na końcu, przyjaźń i miłość przyjacielska jako  najdłuższa faza udanego związku i  właściwie pielęgnowana może przetrwać do końca życia. Jednak wszystko to zależy od miłości własnej. Jest ona  także silnie związana z samoakceptacją i poczuciem własnej wartości. Dzięki miłości do siebie samego, umiemy przyjmować krytykę, rozumiemy swoje mocne i słabe strony i nie dajemy siebie skrzywdzić. Miłość do siebie samego pozwala nam być szczęśliwymi, a jednocześnie uszczęśliwiać innych. 

Kartka od św. Walentego 

W międzyczasie zbudowani pozytywnymi doświadczeniami z okresu zimowych świąt, postanowiliśmy zaprosić do przygotowania  kartek od Świętego Walentego, które wraz z sentencjami i różami będą rozdawane jako znak solidarności, zrozumienia i nadziei.

Dwa tygodnie wcześniej rozpoczęły się przygotowania. Wzięli w nich udział uczestnicy klubów samopomocy przy Centrum Samopomocy w Gdyni, w tym Klub 123, uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Gdyni oraz mieszkańcy i pracownicy mieszkań wspieranych przy Zespole ds. Mieszkalnictwa Wspieranego  MOPS w Gdyni,  Centrum Integracji Społecznej w Sopocie – TPBA Koło Gdańskie, Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie, Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa SASP,  Sopocki Klub Ster, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji,  Środowiskowy Dom Samopomocy w Sopocie

 

Miłość oczami socjolożki 

W oczekiwaniu na walentynkowe laurki z sentencjami na kolejnym webinarze rozmawialiśmy z Panią dr Dorotą Rancew-Sikora z wydziału socjologii Uniwersytetu Gdańskiego o społecznych procesach związanych z miłością. Bardzo ważną funkcję w naszym życiu pełni miłość pomiędzy przyjaciółmi. Co ciekawe, przyjaciele pomagają nam przejść “od rodziny do rodziny”. Usamodzielnić się od rodziców i przejść przez cały proces tworzenia własnej rodziny.  Związek pomiędzy przyjaciółmi jest często trwalszy niż miłości romantyczne, dlatego warto go pielęgnować. Co ciekawe, otoczenie i kontekst sytuacji może znacząco wpływać na to jak postrzegamy naszych wybranków, dlatego ważne jest aby nie tylko podczas początkowych faz relacji dbać o wspólne chwilę spędzane z partnerami. 

Kolejnego dnia odnieśliśmy się do kultowej książki, której tytuł przechodził wszystkim przez myśl “Miłość w czasach zarazy” autora Gabriela García Márqueza. Rozmawialiśmy z Katarzyną Seydą oraz dr Jackiem Kowalczykiem o tym jak rok w zamknięciu wpłyną na nasze postrzeganie miłości. O tym jak na nasze funkcjonowanie wpływa pobudzony lęk przed śmiercią. Przywołana teoria opanowywania trwogi,(por. np. Goldenberg i inni, 1999; McGregor i inni, 1998; Soloma, 1995),  która mówi o tym, że aby pokonać wcześniej wspomniany lęk kluczowy jest nasz światopogląd oraz samoocena. Tworzymy silny światopogląd, rozumiemy jakie wartości są dla nas ważne i nasz obraz świata wydaje się być bardziej wyrazisty. Ponadto, zgodnie z naszym przyjętym obrazem świata dokonujemy ewaluacji samopoceny- czy jestesmy wartosciową jednostką dla naszego środowiska? Co ciekawe, wzmocnienie samooceny obniża lęk wywołany zagrożeniem. W takich sytuacjach ludzie bardziej jednoczą się z osobami o podobnych poglądach i bardziej negatywnie reagują na osoby, które mają odmienne zdanie. Teoria ta może po części tłumaczyć odczuwaną polaryzację społeczeństwa o czym również wspominają prelegenci podczas rozmowy. 

“Miłość jest aktywnością, a nie pasywnością, działaniem, a nie doznawaniem. Do prawdziwej miłości drugiego człowieka zdolna jest jednostka, która zdolna jest do prawdziwej miłości siebie. Miłość do samego siebie nie jest przeciwieństwem miłości do innych, lecz jej warunkiem.” – dr  Roman Ludkiewicz

Życzenia prosto z serca 

Przyszła środa- dzień do którego spływały wszystkie laurki. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Przygotowanych zostało ponad trzysta osiemdziesiąt – nie kartek, nie laurek, lecz mini dzieł sztuki z życzeniami płynącymi prosto z serca. Należy podkreślić, że warsztaty laurkowe prowadzone były w formie zdalnej i nawet obawy przed używaniem multimediów nie stanęły na drodze naszej akcji. Pełni optymizmu wkroczyliśmy w resztę tygodnia, rozpoczynając ważniejszy etap całej akcji. Udało nam się obdarować 160 osób z terenu Gdyni. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że większość placówek działa w formie zdalnej. Dotarliśmy m.in. do  mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, PZP Traugutta – oddział dzienny, Fundacji Integracja, Hospicjum im. Świętego Wawrzyńca i innych. Na ręce Dyrekcji oraz Pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przekazaliśmy  ponad 360 róż  oraz ponad 180 kartek  z życzeniami, sentencjami wzmacniającymi.  

Jednym z punktów na mapie Akcji Róża od Świętego Walentego byli pacjenci Szpitala w Kościerzynie, gdzie znajduje się jedno z dwóch Centrów Zdrowia Psychicznego na terenie Pomorza.

Oto jak walentynkowe odwiedziny relacjonowali pracownicy szpitala:

“Dziś Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. odwiedzili  nasi przyjaciele. Otrzymaliśmy przepiękne różyczki i kartki od Uczestników i Pracowników Centrum Samopomocy w Gdyni oraz partnerów akcji, którym w imieniu pacjentów i pracowników chcielibyśmy szczerze i serdecznie podziękować.

W Akcji „Róża od Świętego Walentego” tworzone są kartki, z życzeniami, sentencją wzmacniającą i motywem róży, a następnie dostarczane są do osób przebywających w szpitalach psychiatrycznych, oddziałach dziennych. Niezwykle istotny jest samopomocowy charakter akcji, gdzie osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia.”

Spotkanie z personelem kościerskiego Centrum Zdrowia Psychicznego stało się okazją do informacji o działalności Centrum Samopomocy w Gdyni, ale też rozmowy o doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem Centrum Zdrowia Psychicznego. Wizytę zwieńczyło przekazanie róż i kartek od Świętego Walentego dla pacjentów szpitala oraz tomików – zbioru wierszy i opowiadań laureatów Pomorskiego Konkursu Poetycko – Prozatorskiego dla osób doświadczających kryzysu psychicznego.

Radość obdarowanych
Obdarowani z którymi udało nam się spotkać bezpośrednio, nie kryli radości – to dla nich potwierdzenie, że ktoś o nich myśli i pamięta, że są w czyimś sercu. Bardzo pozytywny wpływ udziału w Akcji podkreślali również uczestnicy biorący udział w przygotowaniach i roznoszeniu podarków od Świętego Walentego. Dla nich to odskocznia od epidemicznej codzienności, możliwość przerwania monotonii i zrobienia czegoś kreatywnego. Najważniejsze jednak jest to, że w ten sposób mogli wesprzeć inne, bardziej obecnie potrzebujące osoby.  Przypomnijmy, że Akcja Róża od Świętego Walentego to czas miłości, nadziei i okazywanej solidarności od osób, które zmagają się z kryzysem psychicznym okazywany dla osób, które są w gorszym momencie.

Zaraza nie odpuszcza 

Dlatego wspólnie z Kołem Naukowym Empiria z SWPSu powstały praktyczne warsztaty odpowiadające na pytania Jak poradzić sobie w czasach pandemii i wspierać bliskich? oraz Jak wspierać bliskich zmagających się z kryzysem psychicznym? 

Mural w Luzinie, koncert i świadectwo Klaudii 

Podbudowani wydarzeniami tygodnia i sentencjami z przepięknych laurek zakończyliśmy tydzień koncertem zespołu “Blue May” zorganizowanego przez Artystyczną Inicjatywę w Luzinie. Było to dla nas szczególne wydarzenie z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, pasją ludzi ją tworzących, przełożyła się na świetnie zorganizowany koncert i szczególne wydarzenie wyprodukowane przez GOK w Luzinie.  Piękny koncert zakończyła rozmowa Piotra Harhaja z wokalistką Klaudią Mróz- Formellą, która podzieliła się swoim doświadczeniem depresji oraz drogi zdrowienia. Niezwykle budującym było doświadczanie determinacji grupy ludzi, którym zależy na lokalnej społecznosci, miejscowości o której większośc osób nie słyszało (mimo, że jest to największa wieś w Polsce). Jest to ważne w kontekście tematu owianego tabu,  stereotypami i niepewnością  jakim jest zdrowie psychiczne, w szczególności  dzieci i młodzieży.  To nie jest tak, że jak o czymś się nie mówi to problem nie istnieje. Potrzeba ogromnej odwagi, aby zacząć rozmawiać o tematach niewygodnych i podjąć działanie w celu zmiany statusu-quo. Właśnie dlatego bardzo się cieszymy, że Artystyczna Inicjatywa z Luzina dołączyła do nas w tym roku, ponieważ podkreśla to ten niezwykle istotnym samopomocowy charakter Akcji Róża od św. Walentego. 

Zapraszamy do przesłuchania koncertu oraz swiadectwa Klaudii 

Razem możemy więcej
Wspólnie zorganizowaliśmy 5 wydarzeń online (webinary i warsztaty). W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy 15 miejsc, które pomagają  ponad 500 osobom doświadczającym kryzysu psychicznego.. I to w  iście zimowe warunki pogodowe, zaspy a nawet śnieżna zawieja – pokonaliśmy po drodze wiele trudów fizycznych, ale nikt z nas nie ma wątpliwości, że było warto! Akcja Róża przynosi radość tym o których pamiętamy, przynosi radość tym, którzy biorą aktywny udział w przygotowaniach i jest niezaprzeczalną receptą na budowanie zespołowych i samopomocowych więzi oraz wspomnień.

Akcja Róża i historia pewnego filmu

Stowarzyszenie Przystanek z Wejherowa stworzyło film traktujący o Akcji Róża.  Wystąpiły w nim osoby doświadczające kryzysu psychicznego – uczestnicy, korzystający z oferty stowarzyszenia. Nagranie jest poruszające, ale najważniejsze jest jego przesłanie – kryzys psychiczny może spotkać każdego z nas i jeśli tak się stanie, to nie wyklucza to nas z życia społecznego – podjęcia pracy, bycia w satysfakcjonującej relacji, rozwoju osobistego. Bądźmy odpowiedzialni, w słowach, których używamy i czynach, nie stygmatyzujemy osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Kryzys psychiczny może przybrać różne oblicza. Niezależnie od oblicza, osoba która go doświadcza pozostaje człowiekiem, członkiem społeczeństwa –  jak każdy z nas.

Moja historia. Co mi pomogło w zdrowieniu?

Zbudowani organizacją konkursów i warsztatów literackich postanowiliśmy również podczas Akcji Róża zapewnić przestrzeń do pisarskiej ekspresji artystycznej. Wydarzenie to zyskało dodatkowy wymiar – przesłane historie miały dotyczyć wątków biograficznych autorów. Popularność tego punktu walentynkowego programu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – otrzymaliśmy aż 17 historii! Zaglądajcie na nasz portal – wkrótce rozpoczniemy nowy cykl “prawdziwe historie” gdzie będzie można zapoznać się z pracami zebranymi podczas Akcji Róża i znaleźć odpowiedź na pytanie: co może pomóc mi/moim bliskim/ mojemu pacjentowi w zdrowieniu?

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Kościerzyna, Luzino – osoby w tych miejscowościach wzięły udział w akcji. Wiemy, że dotarliśmy z laurką nadziei, różą do 500 osób, a dobrym i mądrym słowem do …. ciągle liczymy aktywności na fanpejdżach, stronach, portalach.

Czy tak też będzie w 2022 roku – online ? cyfrowo, w sieci ? 

Miejmy nadzieję, że nie.

Pomorskie,
Dziękujemy!!!