Nadzieja dla Rodziny to organizacja, która wspiera i aktywizuje osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodziny. Dzięki doświadczeniu są w stanie wyjść naprzeciw problemom, z którymi muszą zmierzyć się całe rodziny osób chorujących.
Współtworzą Zintegrowany System Środowiskowego Wsparcia dla osób w kryzysach psychicznych oraz ich rodzin.
Organizacja ma swój początek w 2005 roku, gdy wyłoniło się ze Stowarzyszenia „Przyjazna Dłoń”, o którym pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Nieustannie obie organizacje ściśle ze sobą współpracują i się uzupełniają. Oferują osobom chorującym indywidualne konsultacje, wsparcie oraz psychoterapię, a rodziny mogą skorzystać z grupy wsparcia oraz indywidualnych form pomocy. Prowadzą zajęcia z młodzieżą w szkołach, które mają na celu edukację i zapobieganie tworzenia stereotypów.
Aktywnie przyłączają się również do Dni Solidarności, które odbywają się również we wrześniu tego roku.
W ramach projektu „Inkubator Samodzielności” prowadzą Hostel, gdzie mogą zamieszkać osoby młode po kryzysach psychicznych. Jest to miejsce odpoczynku, nauki powrotu do codzienności oraz poznania nowych osób. Średnio można mieszkać w nim przez rok.
Jakie korzyści przynosi zamieszkanie w Hostelu? Na stronie Stowarzyszenia możemy przeczytać, iż w odzyskaniu zdrowia i zdobyciu niezależności pomaga szereg aktywności podejmowanych w placówce, nabywanie lub odzyskiwanie niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania umiejętności, poznawanie nowych osób, zdobywanie wiedzy o własnej chorobie i możliwościach radzenia sobie z nią, a także dostosowane do potrzeb wsparcie psychologiczne.
Aby zostać przyjętym do Hostelu, należy spełnić kilka warunków, m.in.:
– być między 20 a 37 rokiem życia,
– posiadać diagnozę schizofrenii lub innej choroby psychicznej, zaburzenia psychicznego lub być po przebytym kryzysie psychicznym,
– posiadać własne środki finansowe,
– mieć motywację do zmiany sytuacji życiowej.
– być między 20 a 37 rokiem życia,
– posiadać diagnozę schizofrenii lub innej choroby psychicznej, zaburzenia psychicznego lub być po przebytym kryzysie psychicznym,
– posiadać własne środki finansowe,
– mieć motywację do zmiany sytuacji życiowej.
Dodatkowo Nadzieja dla Rodziny prowadzi Klub, który jest środowiskową formą pomocy dla osób po kryzysach psychicznych. Dysponuje on dziesięcioma miejscami, a uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.
Uczestnikami mogą być osoby z zaburzeniami psychicznymi — dotknięte schizofrenią, chorobą afektywną dwubiegunową, lękami, fobiami społecznymi, depresją, nerwicami, z wyłączeniem osób z upośledzeniem umysłowym. Jest to oferta dla osób pełnoletnich, zamieszkałych w Gdańsku. Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu (włączając weekendy) po 3h dziennie.
Więcej o ofercie Nadziei dla Rodziny możecie przeczytać na stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy :).