Oddajmy głos uważności

przez | 29 lipca 2021

Żyjąc w ciągłym pędzie, nieustannie jesteśmy narażeni na stres i napięcie. Nie brakuje okazji, abyśmy dostali kolejne najważniejsze zadanie do wykonania czy dodatkową prośbę, której wykonanie wymagałoby od nas wydłużenia doby. Łatwo jest w takich warunkach obwiniać się, jeśli czegoś nie udaje się wykonać na sto procent. To może często obniżać naszą samoocenę,
a przez to również motywację do dalszego dawania z siebie wszystkiego. Tak powstaje błędne koło pomiędzy mniejszą motywacją i zbyt dużym natłokiem obowiązków. Często znajdując się w takiej sytuacji, możemy mieć wrażenie, że jest ona bez wyjścia i nie zdajemy sobie sprawy, gdzie leży źródło problemu.

Jak w takim razie szybko zauważyć pojawiające się napięcie i stres, jak słuchać swojego organizmu tak, aby zapobiegać powstawaniu takiego błędnego koła? Na ratunek przychodzi mindfulness, czyli uważność. Oznacza zdolność skierowania uwagi na to, co dzieje się w danej chwili. Zarówno wokół nas, jak i w naszym ciele czy umyśle. Dzięki niej jesteśmy w stanie reagować elastycznie, przyglądając się panującym wokół warunkom oraz własnym odczuciom. Ważnym elementem uważności jest akceptacja, tj. zwracanie uwagi na myśli czy uczucia,
bez osądzania ich — nie ma tych dobrych ani tych złych.

Rosnąca liczba badań naukowych wskazuje na to, że regularne praktykowanie mindulness, czyli świadome zwracanie uwagi na to co tu i teraz, niesie ze sobą szereg korzyści. M.in. są to: obniżenie ciśnienia krwi, poprawa jakości snu, zwiększona odporność, zmniejszona reaktywność emocjonalna czy poprawa pamięci i lepsze samopoczucie.

Na podstawie pozytywnego wpływ, jaki może wywoływać uważność na zdrowie psychiczne, powstała Fundacja Rozwoju Mindulness. Jej głównym celem jest stworzenie przyjaznego środowiska,
w którym możliwe będzie praktykowanie uważności. Członkowie fundacji m.in. pragną wspierać zdrowie
i dobrostan jednostki i społeczeństwa przez rozszerzanie wiedzy na temat uważności, nieść pomoc osobom potrzebującym oraz wspierać szpitale
i placówki medyczne, działać na rzecz poprawy stanu zdrowia i promocji zdrowego stylu życia.

Fundacja jest jedynym w Polsce organizatorem systematycznego szkolenia nauczycielskiego MBCT – Terapii Poznawczej Opartej na Uważności, dzięki któremu uczestnicy mogą zrozumieć procesy psychologiczne leżące u podłoża MBCT i zastosować tę metodę w pracy z grupami klientów, a także rozwijać i pogłębiać osobistą praktykę uwazności oraz zdolności do refleksji nad praktyką w świetle teorii, badań i wiedzy klinicznej.

Fundacja Rozwoju Mindfulness zajmuje się także tworzeniem dni odosobnienia, podczas których każdy chętny może wyciszyć się, odpocząć od codzienności, odetchnąć od mediów. Program oparty jest na podstawie Mindfulness-Based Stress Reduction oraz Mindfulness-Based Cognitive Therapy, a także na podstawie jogi, ćwiczeń oddechowych i pracy z ciałem.

Poza tymi działalnościami, na fanpage’u fundacji na Facebooku w roku szkolnym możliwe było uczestniczenie w bezpłatnych praktykach mindulness online, podczas których można było poznać temat na własnej skórze.

 

Na koniec warto dodać, że praktyka medytacji czy mindfulness, nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego z nas. Przy różnych problemach w zakresie zdrowia psychicznego, działania te mogą nasilać ruminacje i napływ nieprzyjemnych myśli. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy na pewno medytacja lub praktykowanie uważności są dla Ciebie – skonsultuj tą sprawę z terapeutą.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną i działalnością Fundacji Rozwoju Mindulness.