Na czym polega Forum Samopomocy i o czym dokładnie będziemy rozmawiać?

przez | 28 sierpnia 2022

Na czym polega Forum Samopomocy i o czym dokładnie będziemy rozmawiać? 

 

Podczas tegorocznego Forum Samopomocy poruszymy temat pracy asystenta zdrowienia, publicznych miejsc i organizacji zajmujących się samopomocą oraz przybliżymy charakterystykę osób korzystających z takiej pomocy. Precyzując jednak tematykę wydarzenia śpieszymy z wyjaśnieniami oraz szczegółowym planem:

  • Część 1 – Asystent Zdrowienia a psycholog/psychoterapeuta
    W tej części odbędzie się rozmowa z osobami pracującymi jako asystenci zdrowienia, którzy odpowiedzą nam na pytania, dlaczego granica między asystentem zdrowienia a psychologiem/terapeutą jest tak cienka, dlaczego tożsamość zawodowa asystentów jest bardzo niejasna oraz czy zawód ten jest “drogą na skróty” do zdobycia uprawnień w innych zawodach. Prelegenci opowiedzą nam, jakie są możliwości i kompetencje asystentów zdrowienia i jakie są różnice między nimi a innymi zawodami zajmującymi się pomocą. Kończąc tę część zapytamy o kierunek, w którym powinien iść rozwój zawodu asystenta zdrowienia.

  • Część 2 – Miejsce publicznych organizacji i organizacji pozarządowych w samopomocy
    Prelegenci dyskutować będą o granicy, która oddziela tradycyjne wsparcie a samopomoc oraz o tym, czy ŚDSy i KS są samopomocowe tylko z nazwy. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie działania powinny być podjęte, by organizacje stały się bardziej samopomocowe i czy grupy samopomocowe są przeznaczone dla określonych osób? Jeżeli tak – to w jakich grupach osób nie sprawdzi się samopomocowa sieć wsparcia? Podczas tej części będziemy mieli szansę posłuchać o tym, jakie są role pracownika i osoby korzystającej ze wsparcia w organizacjach samopomocowych oraz na czym polega wsparcie w organizacjach samorządowych. Prelegenci spróbują stworzyć idealny przepis na zbudowanie samopomocowej społeczności.

  • Część 3 – Osoby korzystające ze wsparcia w organizacjach samopomocowych/ grupach samopomocowych
    W ostatniej części goście opowiedzą nam o osobach, które korzystają z takiej formy pomocy. Dowiemy się, jakie są potrzeby osób korzystających z takiej pomocy, jakie czynniki wspierają budowanie społeczności, a jakie czynniki mają odwrotne działanie? Co dla takich osób oznacza samopomoc oraz co im daje uczestniczenie w takiej sieci wsparcia? 

 

Tegoroczne forum będzie obfite w wiedzę, dlatego zachęcamy wszystkich do udziału! 

Na wydarzenie obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/861625-14/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1OSatI8cb