Marta Henning i jej przepis na zdrowie

przez | 24 stycznia 2020

W poprzednim wywiadzie zgłębiliśmy tajniki wpływu składników odżywczych na kondycję psychiczną Nasza psychika na diecie, czyli o miejscu dietetyki w profilaktyce zdrowia psychicznego. Rozmowa z p. Izabelą Florczak, dietetykiem klinicznym, zaś teraz spróbujemy dopełnić ten obraz o wpływ sportu na nasze zdrowie. Czy sport wpływa na naszą psychikę? Przeczytaj i przekonaj się! Naszym rozmówcą jest Marta Henning – jedna z najpopularniejszych blogerek sportowych i trener przygotowania motorycznego. Martę mogliście spotkać podczas wspólnych treningów organizowanych w Trójmieście.

Czytałam na Pani blogu, o tym, że regularne uprawianie sportu to tylko połowa sukcesu w drodze do uzyskania zdrowej sylwetki i utrzymania kondycji fizycznej. Jaki wpływ na naszą kondycję mają codziennie niepozorne czynności, takie jak sprzątanie, wchodzenie po schodach, wysiadanie z autobusu kilka przystanków wcześniej i spacer?

Takie małe czynności, czyli aktywność pozatreningowa chociaż wydaje się niepozorna, jest w stanie mocno zmienić nasz tryb życia. Zwiększamy w ten sposób naszą aktywność w ciągu dnia bez katowania się długimi treningami, co może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. Przede wszystkim poprawimy kondycję naszego serca, uchronimy się przed chorobami krążenia i zredukujemy negatywne skutki siedzącej pracy. Z drugiej strony zwiększa to też nasze zapotrzebowanie kaloryczne, co może być ogromną pomocą, jeśli chcemy wyszczuplić sylwetkę.

Czy utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej ma wpływ na naszą kondycję psychiczną?

Jak najbardziej. Regularny ruch ma ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną, więc warto o to zadbać. Dodatkowo pozwoli nam zredukować stres i napięcie. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy bardzo stresujący, obciążający psychicznie okres, to zamiast mocnych, intensywnych treningów powinniśmy wybierać raczej spokojne aktywności, żeby niepotrzebnie nie obciążać już układu nerwowego.

Jakie wskazówki chciałaby Pani przekazać osobom o słabej kondycji fizycznej? Jaka aktywność jest dla nich najlepsza i jaka częstotliwość?

Osoby o słabej kondycji powinny zadbać o dwie rzeczy – regularność oraz trening, który poprawi ich wydolność. Utrzymanie 3 treningów tygodniowo byłoby idealne i pozwoliło na szybkie postępy. Jeśli chodzi o trening, warto pomyśleć o aktywności mieszanej – przydadzą się tutaj zarówno ćwiczenia aerobowe (rower, szybkie spacery, kijki, marszobiegi) jak i wzmacniające – na początku z masą własnego ciała. Bardzo polecam w takim wypadku zajęcia fitness w klubie – tam można pod okiem trenera nauczyć się prawidłowej techniki i nabrać kondycji. Na moim kanale na YouTube także znajduje się kilka treningów dla osób początkujących, które można spróbować. Najważniejsze to nie poddawać się i nie zniechęcać – czasami zdarzy się, że nie będziemy w stanie wykonać całego treningu i to jest okej. Nie należy także przesadzać w drugą stronę i obciążać nadmiernie organizmu, bo może to prowadzić do przeciążeń i urazów.

Czy w dobie bycia „fit”, aktywność fizyczna może okazać się szkodliwa? W jakich przypadkach?

Wszystko może szkodzić! Najgroźniejsze w dzisiejszych czasach jest na pewno przetrenowanie i nadmiar treningów, jak i brak dbałości o technikę ćwiczeń. Ludzie często oczekują szybkich efektów, w ogóle nie skupiając się na tym, żeby ta aktywność była też zdrowa.

Jakie dodatkowe korzyści dla zdrowia psychicznego niesie za sobą aktywność fizyczna?

Regularna aktywność fizyczna poprawia humor, zmniejsza poziom stresu i polepsza samopoczucie. Myślę, że warto jednak pamiętać o tym, że ruch nie zmieni wszystkiego i jeśli czujemy, że nasze zdrowie psychiczne podupada, sięgnijmy po pomoc specjalisty, ruch natomiast traktujmy jako działanie pomocnicze.

Wiele osób boi się uczęszczać na siłownię, basen czy grupowe ćwiczenia. Powodem wstydu jest sylwetka odbiegająca od współczesnego kanonu urody. Jakich klientów spotyka Pani na co dzień? Czy widzi Pani zmianę w trendzie i osoby o słabszej kondycji fizycznej także uczęszczają na ćwiczenia?

Tak, obserwuję, że coraz więcej osób początkujących pojawia się na treningach, zaczyna ćwiczyć – i to jest świetne! Warto pamiętać, że np. w takim klubie fitness większość osób przychodzi zrobić swój trening i naprawdę nie patrzy tak na innych, nie trzeba się więc aż tak tym stresować. Cieszę się, że zaczynamy się przełamywać, przestajemy się tak wstydzić i zaczynamy ćwiczyć – także w miejscach publicznych. Będę do tego zawsze gorąco zachęcać.

Jakie są Pani plany na rozwój swojej działalności i bloga? W jakim kierunku chciałaby Pani, aby podążyło społeczeństwo, jeżeli chodzi o wiedzę i edukację w zakresie aktywności fizycznej?

Chciałabym, żeby większy nacisk stawiano na edukację i na… normalność. Wiedza to potężne narzędzie, a w połączeniu z rozsądnym podejściem do zdrowego trybu życia gwarantuje nam efekty – zarówno sylwetkowe, jak i zdrowotne. Chciałabym w swojej działalności dalej się skupiać na promowaniu bycia fit z głową, bez spiny oraz przekazywania rzetelnej wiedzy osobom, które mnie śledzą 🙂

Dziękuję za rozmowę.

Marta HenningTrenerka przygotowania motorycznego, certyfikowana trenerka personalna i instruktorka fitness, absolwentka AWF we Wrocławiu, lekkoatletka, autorka bloga www.codzienniefit.pl i książek „Codziennie Fit” i „Motywator”.