Mania planowania. Jak dobrze zarządzać czasem?

przez | 11 stycznia 2022

Planowanie pozwala nam w mniejszym lub większym stopniu uporządkować naszą codzienność. Dzięki niemu, możemy wiedzieć, czego spodziewać się w trakcie dnia oraz efektywnie go wykorzystać. Jednak planowanie łatwo może przerodzić się w niezdrową manie, a przecież nigdy nie uda nam się wszystkiego przewidzieć, jak znaleźć złoty środek?

Dlaczego lubimy planować?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Mamy wtedy poczucie kontroli. Jesteśmy odpowiedzialni za swój czas i jego wykorzystanie. Dodatkowo to, co spodziewane, dla większej części z nas, jest milsze niż to, co niespodziewane. Świadomość tego, co nas czeka uspokaja nas i pozwala w bardziej racjonalny sposób podejść do wielu spraw, a także zapewnia nam równowagę.

Możemy przygotowywać różne scenariusze przebiegu zdarzeń i wybrać spośród nich ten, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Przedwczesna analiza sytuacji pozwala nam na dobranie odpowiednich rozwiązań, zanim problem jeszcze nastąpi. Eliminując stres z codzienności, możemy być bardziej produktywni. Planując nasz dzień, czy też tydzień, mamy poczucie, że dobrze wykorzystujemy czas, a cykliczność i powtarzalność, dają nam poczucie komfortu.

Natłok obowiązków i zdarzeń jest znacznie bardziej akceptowalny, kiedy rozbijemy go na czynniki pierwsze. Gdy mamy dużo czynności do wykonania w ciągu dnia planowanie wprowadza ład i dobrą organizację. Co więcej realizacja celów przynosi nam ogromną satysfakcję i dobrze nas nastraja. Tak więc grafik, który uda nam się dopiąć z końcem dnia, jest dla nas jak wisienka na torcie.

Na co warto mieć plan?

Są w życiu rzeczy i wydarzenia, które warto planować, ale są też i takie, które bez harmonogramu możemy skutecznie zrealizować. Dlaczego i co warto jednak zaplanować?

  • Swój dzień

Dobrze rozplanowany dzień może sprawić, że położymy się spać zadowoleni i spełnieni. Znając chociaż zarys swojego dnia, możemy uniknąć pomyłek, znaleźć czas dla rodziny i przyjaciół. Warto też wiedzieć, kiedy jesteśmy dyspozycyjni oraz wpleść w codzienną rutynę czas dla siebie. Organizując sobie wcześniej swój dzień unikniemy nudy i poczucia marnowania czasu, nie zapomnimy o niczym i dopniemy wszystkie terminy.

  • Zakupy i posiłki 

Dobrze jest planować też swój jadłospis. Nie mówię tu o restrykcyjnej diecie, a o przemyśleniu, co chcemy jeść przez przykładowo najbliższe 3 dni. Tym sposobem kupimy tylko potrzebne nam produkty, nie zmarnujemy żywności ani czasu na codzienne wycieczki do sklepu i decyzje, co chcemy jeść. Jesteśmy wzrokowcami, a głodni mamy ochotę na wszystko. Często w domu okazuje się, że to wszystko zupełnie do siebie nie pasuje i finalnie i tak nie mamy, czego jeść. Przemyślane wcześniej odżywianie z reguły jest też zdrowsze. Biorąc ze sobą pojemnik do pracy czy na uczelnie unikamy śmieciowego jedzenia na mieście. Jest to dobre zarówno dla naszego zdrowia, jak i portfela.

  • Wyjazdy

Żeby móc w pełni cieszyć się upragnionym wypoczynkiem, dobrze go wcześniej zaplanować. Będąc na wakacjach, nie chcemy martwić się jakimiś przyziemnymi sprawami, a jedynie napawać się słońcem i relaksować.

Żeby jak najlepiej wykorzystać czas urlopu i miejsce, w którym jesteśmy, warto wcześniej zrobić rekonesans. Wiedząc, jakie miejsca są warte zobaczenia lub odwiedzenia możemy upewnić się, że starczy nam czasu na zobaczenie ich i dzięki temu unikniemy nudy.

Ważnym aspektem planowania wyjazdów jest też transport, do którego musimy się dostosować. Nie wszystkie atrakcje są też otwarte przez cały rok, dlatego warto to sprawdzić.

Kiedy planowanie może być złe?

Organizacja jest bardzo przydatną cechą. Kiedy jednak z zalety może zamienić się w coś złego? Jak się okazuje, bardzo prosto. To, przez co ją lubimy, czyli poczucie kontroli, dla niektórych może być bardzo uzależniające. Sumienność często idzie w parze z perfekcjonizmem, a niestety życie nie jest idealne. Jedynym, co w nim stałe jest zmiana, dlatego niemożliwe jest zaplanowanie dosłownie wszystkiego.

Jeśli ktoś nie bierze poprawki na swoje plany, które często z niezależnych od nas przyczyn mogą ulec zmianie, jego rzeczywistość w bardzo prosty i szybki sposób zostaje zachwiana. Jeśli coś nie idzie z planem, taka osoba zaczyna się denerwować i traci poczucie kontroli. Często dochodzi do takich sytuacji, gdzie osoby maniakalnie planujące wszystko, nie wiedzą, co ze sobą zrobić, w momencie, gdy mają więcej czasu niż planów. Takie sytuacje bardzo łatwo mogą budzić poczucie lęku i wpędzić nas w problemy zdrowotne, dlatego musimy pamiętać, że nie na wszystko w życiu można mieć plan.

Autorka: Kornelia Wilk