Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychiczne 2014 – relacja

przez | 18 września 2014

 Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychiczne 2014 – relacja

Trójmiejskie środowisko organizacji i instytucji skupione wokół Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego w dniach 21-26 zorganizowało szereg inicjatyw, mających na celu przybliżenie problemów osób chorujących i ich bliskich mieszkańcom Pomorza.

Otwarta przestrzeń informacji

Najpierw był Sopot i tradycyjne spotkanie w otwartej przestrzeni Placu Przyjaciół Sopotu, gdzie odbył się Festyn pod Platanami. Spotkanie w przyjaznej, niemal piknikowej atmosferze było okazją do promocji działań na rzecz osób doświadczających kryzysów psychicznych, rozpropagowania informacji o możliwościach wsparcia osób i rodzin. Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się w szerokim gronie naszego Partnerstwa: organizacji i instytucji. Spotkali się pracownicy, wolontariusze i użytkownicy wielu różnych organizacji i instytucji z Trójmiasta, a także zwykli mieszkańcy. Spotkanie poprzedziła Msza Święta w intencji chorych i ich rodzin odprawiona Kościele p.w. św. Jerzego w Sopocie. Na zdjęciach prezentujemy kilka z wielu stoisk podczas Festynu pod Platanami. Oblegany Pan Zdzisław/Klub 123 i jego róże z liści, MOPS Gdynia w działaniu oraz pozytywna energia Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA” to tylko niektórzy z uczestników sopockiego spotkania.

 

Uroczystego rozpoczęcia obchodów dokonali od lewej: Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Michał Guć – Wiceprezydent Gdyni, Piotr Harhaj – animator Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, Łukasz Balwicki –Urząd Miasta Gdańska, Bartosz Piotrusiewicz– Wiceprezydent Sopotu, Jerzy Tokaj – Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, Anna Chabiera z Biuro RPO.

Już pierwszy dzień w Sopocie pokazał, że podejmowany wspólny wysiłek osób, przedstawicieli organizacji i instytucji z Trójmiasta, pozwala na promocję i upowszechnianie zdrowia psychicznego w większym zakresie i stopniu.

 Otworzyć Drzwi do Tolerancji

Przejście przez Otwarte Drzwi tolerancji miało jak zwykle charakter bardzo symboliczny. Próg przekraczaliśmy wszyscy niezależnie od statusu społecznego i kondycji zdrowotnej. Przekraczaliśmy symbolicznie jako społeczność. Wyraziliśmy swoją solidarność z tymi, którzy na co dzień zmagają się z kryzysem, którzy po kryzysie psychicznym odbudowują swoje życie. Mieliśmy okazje zatrzymać się w progu i spojrzeć innymi oczyma na rzeczywistość. Pomagał nam w tym happening – „Słowa ranią, Słowa leczą”, który był zaproszeniem do refleksji nad naszym codziennym wyrażaniem myśli i uczuć. Nie tylko w stosunku do osób, których nie znamy, ale również do najbliższych, czy też ludzi, z którymi pracujemy. Świetna pogoda, udane spotkania, rozmowy, uśmiechy, a przede wszystkim pełna informacja, gdzie i jaką pomoc możemy zaoferować osobom i rodzinom doświadczającym kryzysów psychicznych, to skrótowe podsumowanie niedzielnego wydarzenia w Sopocie. Poniżej na zdjęciu oczekiwanie na symboliczne przejście przez Drzwi do tolerancji.

Poszukiwanie klucza – Dyskusja i Sztuka

Tradycyjnie wieczorne spotkanie w Klubie Atelier i dyskusja pt: „w poszukiwaniu klucza do efektywnego wspierania osób doświadczających kryzysów psychicznych” – jak co roku była spojrzeniem na zagadnienie właściwego, „ludzkiego” wspierania z różnych perspektyw. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele organizacji i instytucji, pracownicy socjalni, osoby chorujące psychicznie, a także ich rodziny. Nie ma gotowych rozwiązań. Są dobre praktyki. Dobrym podsumowaniem dnia stanowił spektakl pt.: „Nowe szaty cesarza” przygotowany przez „Teatr Otwarty” działający w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gdyni. Widzowie obejrzeli go na deskach sopockiego „Teatru na Plaży”. Poniżej zdjęcie ze spektaklu.

Otworzyć Bramy Tolerancji – konferencja

Drugi dzień obchodów Dni Solidarności rozpoczęła Konferencja „Otworzyć Bramy Tolerancji – jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”, która odbyła się w sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wydarzenie transmitowane było on-line, a jego zapis znajdziecie na www.otwartebramy.org

Zebranych gości przywitała Wicemarszałek Samorządu Województwa Pomorskiego Hanna Zych–Cisoń, po czym odczytano list do uczestników konferencji wystosowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz, która objęła to wydarzenie Honorowym Patronatem. Pani Rzecznik zwróciła uwagę na to, że lokalne systemy wsparcia środowiskowego osób chorujących psychicznie są tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wymaga to jednak podjęcia działań systemowych, interdyscyplinarnych i międzysektorowych, a także współpracy władz publicznych, środowisk naukowych, medycznych, organizacji społecznych, jak również osób z doświadczeniem choroby lub kryzysu psychicznego.

Do Gdańska zjechali specjaliści z całej Polski prezentując bogate doświadczenia osobiste oraz organizacji i instytucji, które reprezentują. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji m.in.: „Ochrona zdrowia psychicznego. Plany, wyzwania, bariery, dobre praktyki” – prezentacja wniosków z raportu Biura Rzecznik Praw Obywatelskich wygłoszonej przez Panią dr Ewę Giza – współautorkę raportu. Bardzo ważny aspekt wsparcia osób chorujących na rynku pracy poprzez prezentację wyników badań na ten temat poruszała Anna Chabiera z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dr hab. prof. APS Paweł Bronowski odniósł się do jakże ważnej kwestii budowania lokalnych systemów oparcia społecznego, prezentując dobre praktyki dzielnicy Targówek. Natomiast dr hab. Hubert Kaszyński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zmierzył się z tematem zmagania z codziennością, w chorobie psychicznej. O znaczeniu rodziny w procesie zdrowienia mówiła Pani Anna Szeniman– Łysak z Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry. O szansie na wdrożenie zmian w polskiej psychiatrii poprzez „Otwarty Dialog” mówiła Pani Regina Bisikiewicz z Fundacji „Polski Instytut Otwartego Dialogu”. Część pierwszą konferencji zamknęła Pani Izabela Ciuńczyk ze Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego „MEDiSON” w Koszalinie, która podzieliła się „doświadczeniem psychiatry” w praktycznym zastosowaniu „otwartego dialogu”.

Debata Oxfordzka
Konferencja zakończyła się wisienką na torcie, czyli Debatą oxfordzka z tezą: „Osoba chorująca psychicznie powinna zdrowieć w instytucjach do tego powołanych”. Debata prowadzona była przez Jarosława Józefczyka zastępcę dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Bardzo ciekawe argumenty obu stron były zaproszeniem uczestników do dyskusji, która trwałaby dłużej, gdyby nie ograniczony czas. Zestawienie prelegentów było bardzo inspirujące. Osoby bogate doświadczeniem swoim i swoich organizacji. Okazuje się, że problemy mamy w całym kraju podobne. Od nas, lokalnie w dużej mierze zależy jak je rozwiążemy. Jakie zawiążemy partnerstwa. Z kim i w jaki sposób będziemy współpracować, żeby wsparcie jakie oferujemy było efektywne. Co nie znaczy, że powinniśmy zwolnić Państwo z jego obowiązku organizowania adekwatnego wsparcia dla obywateli. Zainspirowani Krakowem, Koszalinem i Warszawą będziemy dalej realizować działania w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego. 

Zdjęcie u góry: członkowie drużyn z prowadzącym Debatę Jarosławem Józefczykiem.

 

Zdjęcia obok: dwie drużyny Debaty. Drużyna za tezą po lewej : Ewa Szczypior, Hubert Kaszyński, Wilhelmina Grych. Drużyna przeciw tezie: Paweł Bronowski, Alina Kaszkiel-Suska, Jolanta Ferszka.

Gdański Dzień Otwarty
Po uczcie intelektualnej przyszedł czas na ucztę duchowo-kulinarno-towarzyską. Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „FOSA” zorganizowała obchody Gdańskiego Dnia Otwartego, podczas którego odbyło się przedstawienie uczniów III LO w Gdyni pt.: „Schizofrenia” Młodzież wykazała się dużą wrażliwością i ekspresją. Sztuka zrobiła na widzach duże wrażenie. Popołudnie było dobrym czasem na nawiązanie bliższych znajomości z naszymi gośćmi spoza Trójmiasta. Był to ważny czas rozmów i myślenia, co w życiu jest najważniejsze. Publiczność dopisała, a spektakl odebrany został znakomicie i zebrał wiele pochlebnych recenzji.

 

 

 

 

 

 

 

Moc spotkań warsztatowych
Trzeci dzień obchodów dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie to cztery warsztaty. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny otworzył swoje „bramy”. W miejscu dedykowanym innowacjom rozmawialiśmy o „Zmaganiach z codziennością – jak pomagać osobom chorującym?” pod okiem dr hab. Hubert Kaszyńskiego. O wartości rodziny i najbliższego środowiska w procesie zdrowienia na warsztacie „Rodzina Słowem Silna” z Maciejem Łysak i Anną Szeniman-Łysak. Trzeci warsztat to „Ekspert przez doświadczenie” – warsztaty edukacyjno-rozwojowe o walorach terapeutycznych. „Zdrowie i dobre samopoczucie” prowadzony przez Aleksandrę Kożuszek i Reginę Bisikiewicz. Warsztat szczególnie cenny, bo prowadzony przez panią Aleksandrę – osobę, która swoim życiem świadczy, że schizofrenia jest chorobą uleczalną. Czwarty warsztat to „Pracownik socjalny w procesie wspierania osób z doświadczeniem choroby psychicznej” prowadzony przez dr hab. Pawła Bronowskiego i Beatę Wnęk. Ponad 100 uczestników warsztatów wyszło pełnych pozytywnej energii z głowami pomysłów, przemyśleń. Nasi eksperci przekazali nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim zmusili do refleksji, do zadawania sobie kolejnych pytań. Lista lektur jaką otrzymaliśmy od Huberta Kaszyńskiego starczy na długie jesienne i zimowe wieczory 2014/2015 Smile.

Gdyńskie obchody
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na rekreację w Klubie 1,2,3 – miejscu dedykowanemu osobom doświadczającym kryzysów psychicznych. W dniu 23 września od godziny 11:00 do 15:30 uczestnicy Klubu wzięli udział w warsztatach piekarniczo – cukierniczych, przygotowując ciasta i ciasteczka, aby przywitać uczestników dnia otwartego. Od godziny 16:00 w Klubie pojawiali się goście, m.in. Pani Mirosława Jezior Dyrektor MOPS w Gdyni, uczestnicy Klubu, ich rodziny i przyjaciele. Pan Piotr Harhaj opowiedział zgromadzonym gościom o działalności miejsca. Następnie odbyły się koncerty muzyczne „ The Włodek Stepuro” i “Trio A.J.A.” Wszystkiemu towarzyszyła pyszna kawa, degustacja wcześniej wykonanych wypieków oraz kiermasz handmade, czyli prace plastyczne uczestników m.in. biżuteria i ozdoby do domu. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, pokazując jak ważne są miejsca, gdzie spotykają się osoby doświadczające kryzysów psychicznych. Na zdjęciu obok: Włodek Stepuro w towarzystwie Mirosławy Jezior.

Ponadto Klub Samopomocy przy Zespole Opiekuńczym w Gdyni przeznaczony dla osób starszych zorganizował spotkanie integracyjne połączone z projekcją filmu „5 historii o szaleństwie” i dyskusją dotyczącą zaburzonej komunikacji chorującej matki z dzieckiem.

Sopockie Obchody
W środę 24 września ponownie wróciliśmy do Sopotu, gdzie odbyło się spotkanie informacyjne i dyskusja dotycząca perspektyw aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców Pomorza. Spotkanie prowadzone przez Jakuba Nowaka z Centrum Ster Zawodowy przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji skupiło uwagę na problemie bierności zawodowej osób chorujących psychicznie i dostępnej ofercie wsparcia. Podsumowaniem spotkania może być stwierdzenie, że perspektywy działań aktywizacji zawodowej są. Warto marzyć, ale warto też działać na miarę możliwości organizacji i instytucji. Ważnym elementem w rozwoju sieci wsparcia w zakresie aktywności zawodowej będą środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowania 2014-2020.

W zdrowym ciele zdrowy duch
W czwartek powrót do Gdyni do Centrum U7. Trójmiejski Turniej Bowlingu dla osób chorujących – uczestników pomorskich ośrodków wsparcia to okazja do zabawy, rywalizacji, ale przede wszystkim utrwalenia dobrych relacji międzyludzkich. Na 9 torach ponad 60 osób reprezentujących 7 ośrodków rywalizowało o laur zwycięstwa. W rywalizacji brały udział reprezentacje Dziennych Oddziałów z Gdyni i Gdańska, sopockiej grupy wsparcia przy ŚDS, Klubu Miłośników Sztuki z Gdyni, Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, Klubu 1,2,3 z Gdyni. W tym roku puchar ponownie został w Gdyni – w rękach reprezentacji ŚDS Maczka. Na zakończenie obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w dniu 26 września w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku odbył się Pierwszy Trójmiejski Turniej Gier Planszowych dla pacjentów szpitala i osób chętnych. Dla zwycięzców przewidziano nagrody, które wręczono najbardziej wytrwałym graczom. A to co najważniejsze, to spotkanie.

„Schizofrenia Otwórzcie Drzwi…” Serca i Głowy. Zmieńmy perspektywę. Przynajmniej na chwilę spróbujmy zmienić miejsce, z którego oglądamy świat. „Droga zaczyna się od pierwszego kroku”, może to ten przez nasze drzwi do tolerancji będzie pierwszy na drodze do…

Warto podziękować i wspomnieć…, że Patronatem Honorowym powyższe wydarzenia objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Patronat medialny sprawowały: Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, portal internetowy Wrota Pomorza. Wydarzenia współfinansowane były przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminę Miasta Sopotu.
Dziękujemy

Organizator:

 

Patronaty honorowe:

 

Patronaty medialne:

 

Projekt współfinansowany przez:

 

Współpraca: