Wiara od dawien dawna budzi wiele kontrowersji. Już w średniowieczu stanowiła źródło licznych konfliktów oraz tło wojen. Często przynosiła i dalej przynosi śmierć, a przecież prezentować ma szacunek do życia. Mimo to wszelakie wyznania wciąż cieszą się dużą liczbą zwolenników. Jak to się dzieje i w jaki sposób religia wpływa na naszą psychikę?
Poczucie bezkarności a moralność
Głównym powodem, który sprawia, że ludzie wierzą, jest stawianie Boga ponad nimi. Wielu z nas potrzebuje mieć przeświadczenie, że nie jest bezkarna. Mobilizuje to ich do czynienia większej ilości dobra. Takim osobom religia narzuca moralność i zachowania. Dzięki podporządkowaniu i kierowaniu się tymi wartościami, uważają się za dobrych.
Niektórzy ludzie nie umieją sami znaleźć porządku, a potrzebują harmonii i poczucia komfortu, by normalnie funkcjonować. Wiara nadaje ich życiu sens i wpaja wartości, które określają jak należy żyć. W ludzkiej naturze leży poszukiwanie sensu konkretnych zjawisk i zdarzeń. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że przedmioty mają swoje przeznaczenie i każdy z nich posiada inny atrybut. Potrzebujemy też autorytetu iwielu z nas znajduje go w Bogu wszechmogącym.
Sprawowanie pieczy
Kolejną kwestią jest poczucie bezpieczeństwa. Dobrze mieć poczucie, że ktoś nad nami czuwa. Wiara w siłę wyższą obdarzającą nas swoją opieką i dobrem pozwala łatwiej znosić nam trudy codzienności. Bóg stanowi oparcie nawet w najgorsze dni. Jest przyjacielem, któremu całkowicie się powierzamy i bezgranicznie ufamy. Wierzymy w jego dobro i plany wobec nas. Myśląc, że Bóg tak chciał, nie damy pochłonąć się tak łatwo problemom i nie będziemy szukać licznych rozwiązań. Nie rozdrapujemy starych ran, nie zamartwiamy się. Boska piecza napawa nas też nadzieją, że to, co nam się przydarza, nie przerośnie naszych kompetencji, a nawet da nam siłę. Powierzamy swój los boskim rękom i wierzymy, że wybrane przezeń ścieżki są tymi, którymi powinniśmy podążać, a nasz opiekun przeprowadzi nas przez nie bezpiecznie.
Wspólnota
Kościół jako wspólnota wiernych, daje nam poczucie przynależności. Niezależnie od wieku pragniemy być akceptowani i chcemy obracać się w kręgach ludzi o podobnych przekonaniach. Wiara nas zrzesza i często jest też receptą na samotność. Kościół odprawia nie tylko liturgię, ale prowadzi także schole, chór kościelny czy pomoc charytatywną. W niektórych parafiach prowadzone są też grupy dla ludzi zmagającymi się z różnymi chorobami, w tym psychicznymi. Zjawisko to popularne jest raczej za granicą wśród pasterzy. Często, w amerykańskich filmach, spotykamy się z grupą A, czy grupami wsparcia mającymi spotkania w kościele. W sezonie letnim natomiast, odbywają się pielgrzymki. Często ich uczestnicy zawierają przyjaźnie na całe życie, spędzając ze sobą sporo czasu w drodze na Jasną Górę. Katolicyzm nie jest tylko polskim wyznaniem. Mniej więcej co dwa lata, za każdym razem w innym miejscu na kuli ziemskiej odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Jest to największy katolicki festiwal, który ma na celu skupienie młodzieży całego świata. Tak więc, jeśli przejawimy tylko trochę chęci, trudno będzie nam czuć się samotnym w tak rozległej wspólnocie, jaką jest kościół.
Abstrakcje codzienności
Nie wszystko w naszym życiu ma dla nas logiczne wytłumaczenie. Jak już wcześniej wspominałam, potrzebujemy poczucia sensu, a wiara jako jeden z najbardziej abstrakcyjnych tworów, nam to poczucie daje. Nie wszystkim co prawda, bo niektórzy z nas wolą uciekać się do bardziej racjonalnych wyjaśnień i wtedy w jakiś sposób od tej duchowości się odcinają. Jednak większość ludzi nie mogąc w pełni zrozumieć życia i jego zjawisk, które często toczy się własnym torem, pozostawia to woli boskiej. Takim sposobem nie zadręczają się rzeczami, których nie umieją racjonalnie wyjaśnić i na dobrą sprawę, tych wyjaśnień nie szukają. Wiara pozwala nam w pewien sposób prześlizgnąć się przez trudy życia, a może nawet patrzeć w innych kategoriach. Dodatkowo zostało udowodnione, że wiara pomaga w chorobie. Utrzymywanie się przy nadziei i dobrym humorze pozwala naszemu organizmowi na skuteczniejszą obronę.
Wiara niesie za sobą gro plusów, jednak należy pamiętać, że jak we wszystkim, musimy mieć w niej umiar. Mimo, że większości ludzi pomaga, zdarzają się też przypadki fanatyków oraz ludzi, którzy przeinaczają jej moralność. Źle lub zbyt dosłownie rozumiana może stać się niebezpiecznym narzędziem.
Autorka: Kornelia Wilk