Akcja Róża od Świętego Walentego 2020

przez | 5 lutego 2020

Akcja „Róża od Świętego Walentego”
14 lutego 2020 r. TRÓJMIASTO

Zbliżają się Walentynki, zaimportowane jakiś czas temu z USA święto zakochanych. Nie wszyscy jednak wiedzą, ze Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych ale i osób chorujących psychicznie. Osoby z kryzysami psychicznym, ich problemy i potrzeby nie budzą zainteresowania współczesnego społeczeństwa, a interesy osób dotkniętych chorobą psychiczną spychane są na margines społecznych zjawisk. Walentynki, święto ich patrona jest szczególną okazją aby o nich przypomnieć. Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego od 9 lat organizuje Akcję „Róża od Świętego Walentego”

Zainicjowana przez Stowarzyszenie Świętego Walentego akcja dzięki wsparciu i finansowej pomocy organizacji i instytucji zrzeszonych w Pomorskiej Koalicji po raz drugi przeprowadzona zostanie na terenie całego Trójmiasta. Członkowie Stowarzyszenia i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte chorobą psychiczną w dniu 14 lutego odwiedzą pacjentów i pracowników zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych wręczając im róże.

Dla pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i znajomych akcja jest nie tylko miłym dowodem pamięci, ale również wydarzeniem, które wyrywa ich choćby na moment
ze społecznej izolacji. Możliwość bezpośredniego kontaktu członków Stowarzyszenia z pacjentami oddziałów psychiatrycznych w trakcie Akcji Róża jest również dobrą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i konkretnej informacji o klubach samopomocy, stowarzyszeniach pacjentów
i działalności poszczególnych, istniejących już instytucji opieki ambulatoryjnej.

Drobny gest okazanej sympatii, wręczona róża, ciepła rozmowa z ludźmi jakże często pozostawionych samym sobie w zmaganiach z kryzysem psychicznym jest dla nich formą nadziei w możliwość wyzdrowienia i uzyskanie wsparcia w procesie zdrowienia.

Dla wielu z nich walentynkowe spotkania są również zalążkiem wiary w odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, uzyskania pełnej, społecznej akceptacji umożliwiającej realizację swoich życiowych celów. Społeczna akceptacja jest niezbędna do podjęcia pracy zawodowej, do nawiązania związków partnerskich, do znalezienia lub odzyskania miejsca w rodzinie.

Akcja Róża przeprowadzana w Walentynki, święto zakochanych, chce podkreślić, że osoby doświadczające kryzysów psychicznych podobnie jak wszyscy inni ludzie mają prawo do miłości, że jej potrzebują, że chcą nią i potrafią obdarzać innych. Pomóżmy im w tym.

Akcja Róża od Świętego Walentego w ubiegłym roku podbiła Pomorze! Blisko tysiąc czterysta róż, tyle samo uśmiechniętych twarzy i rozradowanych serc oraz mnóstwo odwiedzonych placówek i organizacji. Gdańsk, Sopot, Gdynia i Wejherowo połączyły swoje siły nadając nowy wymiar Walentynkom. W ciągu kilku tygodni kilkadziesiąt osób poświęciło swój czas i energię, układając i wypisując sentencje na bilecikach, przyczepiając je do róż, poszukując miejsc, które można odwiedzić i wreszcie rozdając kwiaty podczas wielkiego finału, 14 lutego. Ogrom pracy i ogrom energii zaowocowały rozpowszechnieniem tego wydarzenia wśród społeczności i zrobieniem niezwykłej niespodzianki pacjentom szpitali, oddziałów dziennych oraz członkom miejsc, zajmujących się wsparciem osób w kryzysie.

Osoby, organizacje pragnące włączyć się do akcji mogą się zgłaszać do lokalnych koordynatorów:

Gdańsk/Sopot
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji – Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Patrycja Szczepańska: tel. 695720920, e-mail: p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl

Gdynia
Centrum Samopomocy w Gdyni,
Izabela Karolewska : tel. 797 993 618 e-mail: i.karolewska@cs-gdynia.pl

Wejherowo: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek”
Iwona Januszewska, tel. 882 030 451, e-mail: Stowarzyszenie_przystanek@wp.pl

Kolnik
Fundacja Żyć Godnie Joanna Sobczak tel. 506 138 327, wtz.kolnik@wp.pl

Do realizacji Akcji Róża zapraszamy również osoby, organizacje i instytucje działające na terenie innych miejscowości Województwa Pomorskiego

Organizatorzy:
Organizacje i instytucje skupione w Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego
Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego
www.otwartebramy.org
81-835 Sopot, ul. Marynarzy 4, tel. 515 094 995

Realizacja Akcji wymaga zakupu ponad 1000 róż, koszt jednej to ok. 1 zł. Sfinansowana przez Ciebie róża trafi do pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku i innych placówek zdrowia psychicznego.
Podarowana róża to nie taki zwykły kwiat! To gest wolontariuszy wobec osób doświadczających kryzysów psychicznych, to symbol tolerancji i akceptacji, pretekst do spotkania i rozmowy.

Jeśli chcesz wesprzeć organizację wydarzenia możesz wpłacić darowiznę na konto:
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
ul. Marynarzy 4, 81 – 835 Sopot
Santander Bank Polska S.A,
nr konta: 18 1090 1098 0000 0001 0386 1516
TYTUŁ – Darowizna na cele statutowe – Akcja „Róża od Św. Walentego” 2020
*Pamiętaj ! jedna róża to tylko jeden złoty !!!*
Liczy się każda wpłacona kwota:)