Akcja „Róża od Świętego Walentego” 13-14 lutego 2015 r. TRÓJMIASTO

przez | 12 lutego 2015

Akcja „Róża od Świętego Walentego” 13-14 lutego 2015 r. TRÓJMIASTO

Zbliżają się Walentynki, zaimportowane jakiś czas temu z USA święto zakochanych. Nie wszyscy jednak wiedzą, ze Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych ale i chorych psychicznie. Osoby z kryzysami psychicznym, ich problemy i potrzeby nie budzą zainteresowania współczesnego społeczeństwa, a interesy osób dotkniętych chorobą psychiczną spychane są na margines społecznych zjawisk. Walentynki, święto ich patrona jest szczególną okazją aby o nich przypomnieć. Stowarzyszenie Świętego Walentego działające w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego od 5 już lat organizuje Akcję „Róża od Świętego Walentego”.

Zainicjowana przez Stowarzyszenie akcja dzięki wsparciu i finansowej pomocy organizacji i instytucji zrzeszonych w Pomorskiej Koalicji po raz drugi przeprowadzona zostanie na terenie całego Trójmiasta. Członkowie Stowarzyszenia i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte chorobą psychiczną w dniach 13-14 lutego odwiedzą pacjentów i pracowników zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych wręczając im róże.

Dla pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i znajomych akcja jest nie tylko miłym dowodem pamięci, ale również wydarzeniem, które wyrywa ich choćby na moment 
ze społecznej izolacji.

Możliwość bezpośredniego kontaktu członków Stowarzyszenia z pacjentami oddziałów psychiatrycznych w trakcie Akcji Róża jest również dobrą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i konkretnej informacji o klubach samopomocy, stowarzyszeniach pacjentów i działalności poszczególnych, istniejących już instytucji opieki ambulatoryjnej.

Drobny gest okazanej sympatii, wręczona róża, ciepła rozmowa z ludźmi jakże często pozostawionych samym sobie w zmaganiach z kryzysem psychicznym jest dla nich formą nadziei w możliwość wyzdrowienia i uzyskanie wsparcia w procesie zdrowienia.

Dla wielu z nich walentynkowe spotkania są również zalążkiem wiary w odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, uzyskania pełnej, społecznej akceptacji umożliwiającej realizację swoich życiowych celów. Społeczna akceptacja jest niezbędna do podjęcia pracy zawodowej, do nawiązania związków partnerskich, do znalezienia lub odzyskania miejsca w rodzinie.

Akcja Róża przeprowadzana w Walentynki, święto zakochanych, chce podkreślić że chorzy psychicznie podobnie jak wszyscy inni ludzie mają prawo do miłości, że jej potrzebują, że chcą nią 
i potrafią obdarzać innych. Pomóżmy im w tym.

Organizacja akcji wymaga zakupu ok. 800 róż, wręczanych w Trójmieście, zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i dekorację róż oraz ich wręczanie. Koszt jednej róży wynosi ok. 1 zł.

Osoby, organizacje i instytucje pragnące wesprzeć lub uczestniczyć w Akcji Róża mogą się zgłaszać do lokalnych koordynatorów:

Gdańsk: Andrzej Lorenz: tel. 505 812 188, e-mail: laurence6369@gmailcom
Sopot: Jacek Spica: tel.: 503 503 466 e-mail: j.spica@mopssopot.pl
Gdynia: Sebastian Ogiejko: tel. 797 993 618 e-mail: s.ogiejko@mopsgdynia.pl

Jeżeli chcesz wesprzeć finansowo Akcję „Róża od Świętego Walentego” możesz wpłacić 
darowiznę na konto:
Stowarzyszenia Świętego Walentego
Raiffeisen POLBANK
nr konta: 57 1750 0012 0000 0000 2721 6307
z dopiskiem: akcja róża 2015

Pamiętaj ! jedna róża to tylko jeden złoty !!!

Do realizacji Akcji Róża zapraszamy również osoby, organizacje i instytucje działające na terenie innych miejscowości Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Św. Walentego
Zrzesza osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, postawiło sobie za cel walkę ze stygmatyzacją chorych psychicznie i z pokutującymi ciągle jeszcze w społeczeństwie mitami na temat przebiegu chorób psychicznych. Działalność Stowarzyszenia jest także próbę poprawy istniejącej, ale całkowicie niewystarczającej psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej po zakończeniu terapii stacjonarnej.

Kontakt: ul. Chrobrego 56, Gdańsk Wrzeszcz, tel. 503 681 273
e-mail: swietywalenty.gda@gmail.com, www.swietywalenty.pl
tel. +48 58 739 67 24 – środy i piątki w godz. 15:00 – 17: 00
lub tel. +48 505 812 188, +48 698 236 132

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego
www.otwartebramy.org
81-835 Sopot, ul. Marynarzy 4,
tel./fax: 58 341 83 52
Kontakt/ Akcja Róża: Jakub Nowak tel. 513 743 810