Akcja Róża od Św. Walentego 2023 – podsumowanie

przez | 30 marca 2023

Istotną samopomocowego wydarzenia są spotkania, gdzie osoby z podobnymi doświadczeniami mogą wspierać się wzajemnie, nieść nadzieję i inspirować na drodze zdrowienia.

Kartka od św. Walentego 

Zbudowani pozytywnymi doświadczeniami z poprzednich lat, postanowiliśmy zaprosić do przygotowania kartek od Świętego Walentego, które wraz z sentencjami i różami będą rozdawane jako znak solidarności, zrozumienia i nadziei.

„W Akcji „Róża od Świętego Walentego” tworzone są kartki, z życzeniami, sentencją wzmacniającą i motywem róży, a następnie dostarczane są do osób przebywających w szpitalach psychiatrycznych, oddziałach dziennych. Niezwykle istotny jest samopomocowy charakter akcji, gdzie osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia.”

Dwa tygodnie wcześniej rozpoczęły się przygotowania. Wzięli w nich udział uczestnicy
i pracownicy klubów samopomocy, środowiskowych domów samopomocy.  18 organizacji

z pomorskiego!  W akcję zaangażowali się także wolontariusze i osoby prywatne.

Życzenia prosto z serca 

Poniedziałek – dzień, do którego spływały wszystkie kartki – laurki, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy blisko 800 mini dzieł sztuki z życzeniami prosto z serca. Z optymizmem rozpoczęliśmy 14 lutego, gdzie przekazaliśmy kartki z różami i pozytywnym wsparciem osób potrzebujących wsparcia.

W Akcję Róża włączyło się kilkaset osób z Trójmiasta i województwa pomorskiego

 

 • wręczyliśmy 1000 róż
 • odwiedziliśmy 15 miejsc, m.in. szpitale, domy pomocy społecznej, oddziały dziennie psychiatryczne, hospicja.

 

Podziękowania należą się osobom, które dzielnie wsparły nas w przygotowaniu pięknych kartek od Świętego Walentego, pełnych ciepłych słów i dobroci.

Dziękujemy:

 

Młodzieżowy Dom Kultury SOPOT

Uczniom z klasy 3b ze Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku

Fundacja „Sprawni Inaczej” Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Żagiel”

Środowiskowy Dom Samopomocy w Okrągłej Łące

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sopocie

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie

Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń” Gdańsk

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON

Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa SASP

Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie

Szkoła Podstawowa Nr 1, im. Armii Krajowej w Sopocie

Akademia Don Kichota, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji

Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański

Zespół ds. Mieszkalnictwa Wspieranego Gdynia wspiera

Środowiskowy Dom Samopomocy Wąsowicza w Gdyni

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek” w Wejherowie

Centrum Samopomocy w Gdyni, Klub 123, Chrzan House

Klub Terapii Zajęciowej „Busola” w Gdyni

Środowiskowy Dom Samopomocy „Jesteśmy dla Ciebie” w Kościerzynie Gdańska
Gdańska Fundacja Dobroczynności, Kasi, Krystynie, Mateuszowi, Erykowi, Agacie, Wiktorii, Magdzie, Przemkowi z Sopotu i Przemkowi z Gdyni, Romanowi, Nicolasowi

Wolontariuszom i wszystkim, którzy zaangażowali się w Akcję Róża

A także p. Pawłowi Kozłowskiemu – fotografowi, który zapewnił oprawę fotograficzną
i filmową Akcji Róża.

Radość obdarowanych


Obdarowani z którymi udało nam się spotkać bezpośrednio, nie kryli radości – to dla nich potwierdzenie, że ktoś o nich myśli i pamięta, że są w czyimś sercu. Bardzo pozytywny wpływ udziału w Akcji podkreślali również uczestnicy biorący udział w przygotowaniach i roznoszeniu róż i kartek od Świętego Walentego, przede wszystkim możliwość wsparcia innych, zrobienia czegoś kreatywnego, często przerwania monotonii. Najważniejsze jednak jest wesparcie innych, bardziej obecnie potrzebujących osób.  Przypomnijmy, że Akcja Róża od Świętego Walentego to czas miłości, nadziei i okazywanej solidarności od osób, które zmagają się z kryzysem psychicznym okazywany dla osób, które są w gorszym momencie.

 

Kartka od św. Walentego – KONKURS 2022 i 2023

 

Postanowiliśmy docenić ogromne zaangażowanie w tworzenie kartek i przygotować konkurs na najpiękniejsze prace. Przyznaliśmy wyróżnienia: jury i publiczności, która głosowała na kartki umieszczone w mediach społecznościowych otwartebramy. Jury stanowili uczestnicy klubów samopomocy. Oto lista wyróżnionych osób:

 

Akcja Róża 2023Konkurs publiczności

 • Środowiskowy Dom Samopomocy w BrusachPani Daniela, Pani Natalia, Pan Jan, Pani Grażyna
 • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Przystanek Wejherowo – Pani Weronika

 

Akcja Róża 2023Konkurs jury

 1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Tczewie Elżbiety
 2. SPON „Przystanek” w Wejherowie – Pani Weronika
 3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Brusach Pani Natalia

 

Akcja Róża 2022

Konkurs publicznosci

1 miejsce ex quo – trzy prace z największą ilością głosów w całym konkursie: Pani Kamila z Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Przechlewie, p. Aleksandra z Fundacji Misericordia.

Wyróżnienia:

Uczestnicy Fundacji Sprawni Inaczej przy ŚDS w Konarzynach

Pan Piotr i Pan Bogusław z Środowiskowego Domu Samopomocy Elżbiety w Tczewie

Pani Teresa z Środowiskowego Domu Samopomocy w Chmielnie

 1. Pani Joanna Roszak
 2. Pani Brygida ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Brusach
 3. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku
 4. Środowiskowy Dom Samopomocy Nowowiejska w Tczewie

Nagroda jury

 1. Pan Waldemar Bichowski
 2. Pani Zofia Panek

Moja historia. Co mi pomogło w zdrowieniu?

Zbudowani organizacją konkursów i warsztatów literackich postanowiliśmy po raz kolejny podczas Akcji Róża zapewnić przestrzeń do pisarskiej ekspresji artystycznej. Przesłane historie miały dotyczyć wątków biograficznych autorów. Popularność tego punktu walentynkowego programu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – otrzymaliśmy aż 10 historii! Zaglądajcie na nasz portal – co czwartek publikujemy nowy odcinek cyklu “prawdziwe historie” gdzie można zapoznać się z pracami zebranymi podczas Akcji Róża i znaleźć odpowiedź na pytanie: co może pomóc mi/moim bliskim/ mojemu pacjentowi w zdrowieniu?

 

 Podsumowanie Akcji Róża 2023 i 2022

 28 lutego odbyło się podsumowanie Akcji Róża od Świętego Walentego w Gdyńskim Konsulacie Kultury. Spotkanie otworzyła gala podsumowująca wydarzenie wraz z występami artystycznymi p. Kamila Halmanna (AtmoHeal – muzyka/hiphop) oraz Elizy Żak, która przeczytała wiersze z debiutanckiego tomiku poezji. Odczytane zostały historie zdrowienia przesłane w trakcie trwania Akcji. Na koniec gali rozdano nagrody konkursowe.

Wieczorem odbył się spektakl teatru playback KOMANDIRÓWKA.

 

Razem możemy więcej

18 organizacji z województwa pomorskiego zaangażowało się w tegoroczną Akcję Róża! Odwiedziliśmy w sumie 15 miejsc i obdarzyliśmy wsparciem ponad 1000 osób doświadczających kryzysu psychicznego. To absolutny rekord! Pokonaliśmy po drodze wiele trudów fizycznych, ale nikt z nas nie ma wątpliwości, że było warto! Akcja Róża przynosi radość tym o których pamiętamy, przynosi radość tym, którzy biorą aktywny udział w przygotowaniach i jest niezaprzeczalną receptą na budowanie zespołowych i samopomocowych więzi oraz wspomnień.

Czy tak też będzie w 2024 roku?

Wszystko zależy od Was!

Zgłoś swój udział w Akcji Róża 2024 już teraz: akcjaroza@gmail.com

Dziękujemy!!!

 

Akcja Róża od Świętego Walentego 2023 – 28 lutego

28 lutego 2023 odbyło się uroczyste zwieńczenie Akcji Róża od Świętego Walentego 2022 i 2023. Z uwagi na spore zaangażowanie ludzi z różnych stron województwa pomorskiego
i Polski postanowiliśmy podsumować te niezwykle owocne dwa lata.
I to był strzał w dziesiątkę!

 

Zależało nam aby uroczystość miała swobodny, autentyczny charakter, żeby było temu wydarzeniu bliżej do luźnej wymiany doświadczeń i refleksji niż do patetycznej akademii. Spotkanie poprowadził Piotr Harhaj – Dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni. Opowiedział między innymi o powstaniu inicjatywy. Wśród publiczności obecny był jeden
z inicjatorów Akcji Róża – malarz Nicolas Szopiński.   Na scenie pojawili się również artyści, którym bliskie są zagadnienia kryzysu psychicznego.  Swoją twórczością muzyczną podzielili się Kamil Halmann, muzyk i producent muzyczny znany jako AtmoHeal* oraz Eliza Żak, poetka, która wydała niedawno debiutancki zbiór poezji poświęcony zmaganiom z różnymi wymiarami kryzysu psychicznego.  Podczas spotkania nie zabrakło debaty na temat tego,
co daje Akcja Róża odbiorcom oraz osobom zaangażowanym. Gośćmi byli między innymi uczestnicy ŚDS w Tczewie, wolontariusz Centrum Samopomocy Przemysław Sędłak oraz koordynatorki Akcji Róża w Trójmieście. Wspólnie z publicznością zastanawialiśmy się jaka jest recepta na rozwój Akcji Róża od Świętego Walentego i dotarcie z jej ideą do większej liczby ludzi.

Spotkanie nie obyło się bez wzruszeń.  Pan Szymon z klubu Chrzan House perfekcyjnie przedstawił 2 z nadesłanych historii zdrowienia, pozwalając wczuć się publiczności
w poruszające historie.  Dodatkowo swoimi odczuciami podzielili się goście, którzy sami doświadczyli kryzysu:

 

„Jednej rzeczy żałuję. Że tak długo walczyłam z tym wszystkim sama. Dlatego nie wstydźmy się i nie bójmy prosić o pomoc”.

Anna L.

 

„To budowanie mostu między przepaścią a nadzieją na lepsze jutro. Gdziekolwiek jesteś na cokolwiek chorujesz i nie masz już siły – wiedz, że na świecie są osoby dzięki którym znowu zaczniesz się uśmiechać”

Monika S

 

Poranne spotkanie zwieńczyło rozdanie wyróżnień w ramach konkursu Kartka od Św. Walentego, w którym  przygotowane zostały kartki z życzeniami dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Jednak to nie był koniec tego wspaniałego dnia. Wieczorem do akcji wkroczył teatr Komandiróvka. To spotkanie również dalekie było od galowego stroju
i wycierania ukradkiem łez w najdalszym zakątku auli. Tutaj widzowie aktywnie uczestniczyli w przebiegu wydarzeń na scenie a za scenariusz posłużyło ich własne życie. Oba spotkania zakończyły się wspólnym wnioskiem – z niecierpliwością czekamy na więcej!

 

**Być może…

 

Być może nie jestem jak człowiek traktowana

Być może jestem traktowana jak szpargał wyrzucony

Na śmieci

Bo matka dawno nie żyje

Więc nie ma komu mnie wybronić, więc

Jestem tu może traktowana jako gnój

Ale czy wiesz o tym, że kiedyś obornik był taki

Że palce lizać, a teraz…

To jest zwykły gnój?….

 

**Wiersz pochodzi z debiutanckiego tomiku poezji „ Poprzednia lokatorka” Elizy Żak – do nabycia u autorki/ kontakt poprzez klub ChrzanHouse

 

* H.E.A.L. Human Education Against Lies #atmoheal – YouTube