Młodzi w kryzysie

przez | 28 października 2021

Przychodzimy dziś do Was z ważnym poradnikiem dla dzieci i młodzieży

pt: „Z Psychiatrią na TY”.

Poradnik powstał we współpracy z młodymi pacjentami oddziałów psychiatrii w całej Polsce.

Znajduje się w nim blisko 300 odpowiedzi na pytania zadane przez pacjentów szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Pokazanie perspektywy młodego pacjenta ma oswajać z tematem i wyjaśniać wątpliwości dotyczących leczenia, organizacji opieki czy wiedzy na temat samych kryzysów psychicznych, których młodzi coraz częściej doświadczają. Odpowiedzi na pytania przygotowują specjaliści, którzy na co dzień pracują z młodymi pacjentami.

Poradnik jest sukcesywnie uzupełniany o kolejne pytania i odpowiedzi i jest dostępny online na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Linki do poradnika znajdziecie poniżej:

https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty

https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty-poradnik-dla-dzieci-i-mlodziezy

 

Projekt jest realizowany w ramach porozumienia naukowego zawartego pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W jego tworzenie włączyło się również Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletni Azyl.

Poruszając się w temacie młodych osób i kryzysów, jakich doświadczają, chcemy Wam również pokazać mapę wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysie przygotowaną przez Fundację “Szkoła z Klasą”.

Pytanie, gdzie szukać wsparcia dla młodych w kryzysie coraz częściej wybrzmiewa w głowach dorosłych. Proponowana mapa wsparcia dzieci i młodzieży może być niezwykle przydatna dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i pracowników szkół, którzy potrzebują pomocy w temacie zdrowia psychicznego młodych osób.

Jeśli szukacie wsparcia lokalnie lub planujecie nawiązać współpracę w instytucją lub organizacją, proponowana mapa jest świetnym lokalizatorem. Znajdują się na niej miejsca, które specjalizują się w pomocy dzieciom i młodzieży oraz są przygotowane do wspierania dorosłych w procesie udzielania pomocy dzieciom i młodzieży.

Link do mapy poniżej:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1zu-QuaBaPaAL37QY-XN9R98h2XLk1UDw&ll=52.05134320160787%2C19.087694500000012&z=6

Mapa jest otwarta i udoskonalana na bieżąco.  Nowe miejsca, które powinny Waszym zdaniem się tam znaleźć, można zgłaszać na adres mailowy Fundacji Szkoła z Klasą: fundacja@szkolazklasa.org.pl

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania ze wsparcia stacjonarnego. Wówczas warto skorzystać z odpowiednich telefonów, pod którymi dyżurują specjaliści.

Nauczyciele, jeśli wiecie, że Wasz uczeń/uczennica potrzebuje wsparcia, a czujecie, że Wasza wiedza i kompetencje nie są wystarczające – sięgnijcie po pomoc z zewnątrz.

  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oferuje całodobowe telefoniczne wsparcie dla młodych pod numerem:

 Tel: 116 111

  • Rodzice, nauczyciele, opiekunowie, znajdą pomoc pod numerem telefonu:

 Tel: 800 100 100

i na stronie www.800100100.pl

Powyższe Informacje pochodzą z projektu: Rozmawiaj z klasą, który jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.