Chodźmy wesprzeć osoby chorujące psychicznie!

przez | 10 września 2021

W ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę” –  Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego organizuje od 11 do 17 września 2021 Dni  Solidarności  z Osobami Chorującymi Psychicznie.

Dane naukowe wskazują, że co trzeci człowiek ma, miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie można zakładać, że ten problem nas nie dotyczy. W okresie pandemii temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego pragniemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest zmiana nastawienia do osób chorujących psychicznie oraz jak wiele przekonań z nimi związanych jest po prostu nieprawdziwa i wynikająca bardzo często z panujących stereotypów, zupełnie niezgodnych z wiedzą naukową. 

 

Dni Solidarności rozpoczną się Festynem Tolerancji na Skwerze Kuracyjnym przy sopockim Molo. Podczas festynu zorganizowana będzie moc atrakcji na scenie, m.in. występy Blue May, Feeria, Krzysztof Nawrocki, Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie, rozstrzygnięcie konkursu „50 Decybeli dla Zdrowia Psychicznego”.

Przygotowaliśmy wydarzenia idące przez sztukę do tolerancji – plenerowe koncerty i wystawy: Małgorzaty Kotłowskiej, Nicolasa Szopińskiego i Magdaleny Głażewskej. 

Najmłodszych uczestników zapraszamy do strefy artystycznej dla dzieci i dorosłych oraz na przeciąganie liny.

Obecne będzie stoisko kampanii „Odmień Swoją Głowę” oraz Trójmiejski Punkt Konsultacyjno-Informacyjny — porady psychologiczne, doradztwo zawodowe, prezentacja trójmiejskiej oferty wsparcia dla osób chorujących psychicznie; będzie można zasięgnąć informacji i uzyskać porady u pracowników różnych ośrodków działających na terenie Trójmiasta.

Każdy znajdzie coś dla siebie, serdecznie zapraszamy!

 

Harmonogram dnia jest następujący: 

11:00-12.00 Msza Święta w intencji chorych i ich rodzin | Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza, Sopot

11.45 Marsz dla Zdrowia Psychicznego #poGodność | ul. Monte Casino przy kościele św. Jerzego, Sopot

12.00 – 15.00 Festyn Tolerancji – Inauguracja Obchodów | Skwer Kuracyjny przy MOLO, Sopot

12.00 Słowa leczą, słowa ranią — improwizowany happening uliczny  | Skwer Kuracyjny przy MOLO, Sopot

13.00 Symboliczne przejście przez „Drzwi do tolerancji” | Skwer Kuracyjny przy MOLO, Sopot

13.30 Żywa biblioteka psychiatryczna „Wypożycz Moją Historię” | Skwer Kuracyjny przy MOLO, Sopot

 

Marsz dla Zdrowia Psychicznego #poGodność odbywa się pod patronem Fundacji eFkropka – organizatorów Marszu Żółtej Wstążki  #poGodność, który odbył się online 30 maja 2020 roku.

Pragniemy, aby tegoroczny marsz miał podobny wymiar — wsparcia i akceptacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. 

W Paradzie uczestniczyć będzie Orkiestra Dęta z Luzina oraz członkowie Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego Feeria, którzy stworzą  jedyny w swoim rodzaju happening z personifikacją Akceptacji w roli głównej. Jak mówią organizatorzy: „Prosto z Krainy Akceptacji przybędzie jej wysłanniczka, aby w towarzystwie personifikacji ludzkich kryzysów, zaburzeń i chorób psychicznych, poprowadzić nas drogą do samoakceptacji! Nie będzie to jednak droga łatwa, dlatego apelujemy o Waszą obecność! Im więcej nas będzie, tym większa szansa na wygraną w starciu z Oceną”.

Nie mów „mnie to nie dotyczy”! Przyjdź i odmień swoją głowę 🙃!

Zapraszamy do wzięcia udziału zarówno w Festynie i Marszu, jak i w pozostałych wydarzeniach organizowanych w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Opisy znajdują się w wydarzeniach na Facebooku.