Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej
30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej określanej także jako psychoza maniakalno-depresyjna. ChAD pozostaje ukrytym problemem społecznym ze względu na piętno oraz ogólny brak wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat. Tymczasem w Polsce na ChAD cierpi nawet do 3% społeczeństwa, a ponad połowa wszystkich przypadków choroby objawia się przed 25. rokiem życia. Na diagnozę jednak trzeba jednak czekać długie lata.
Choroba Afektywna Dwubiegunowa powoduje skrajne, nietypowe zmiany nastroju, energii oraz zdolności do wykonywania codziennych czynności. Dzieli się na dwa stany, depresji i manii (często również w delikatniejszej formie zwanej hipomanią). Podczas manii, pacjent nie zauważa nic dziewnego w swoim zachowaniu, czuje się wszechmocny i nie szuka pomocy. Stan ten bywa jednak bardziej niebezpieczny od depresji, gdyż pozostaje niezauważalny przez chorego i jego otoczenie. Prowadzi pacjenta do podejmowania bezmyślnych i nieodwracalnych decyzji życiowych, które mogą przynieść poważne konsekwencje. Pacjent zazwyczaj zgłasza się do lekarza w objawie depresji lub nie robi tego wcale, aby uniknąć dyskryminacji w pracy, relacjach międzyludzkich i innych aspektach życia codziennego.
Pomimo ogólnego rozwoju, ciągle istnieje piętno związane z ChAD, depresją i innymi chorobami psychicznymi. Społeczeństwo często jest zbyt nietolerancyjne wobec osób ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, co prowadzi do tego, że wielu chorych odmawia pomocy i leczenia. Taka osoba może jednak cieszyć się życiem i funkcjonować w społeczeństwie jak każdy z nas, o ile podejmie leczenie i zaburzenia te będą pod stałą kontrolą.
Jak każda inna choroba, choroba afektywna dwubiegunowa wymaga obserwacji i leczenia. Zazwyczaj jest to stan przewlekły, który wymaga stosowania leków przez wiele lat (jeśli nie przez całe życie). Leki, takie jak stabilizatory nastroju i leki przeciwdepresyjne, mogą zdziałać cuda dla osób żyjących
z chorobą afektywną dwubiegunową. Ale działają tylko wtedy, gdy są brane konsekwentnie
i odpowiedzialnie.
MyTherapy chce pomóc budować świadomość spełeczeństwa o ChAD i walczyć ze społecznym wykluczeniem zmagających się z tymi zaburzeniami, dlatego przygotowali w tym celu specjalne infografiki.
MyTherapy to aplikacja, wysyłająca przypomnienia o lekach, umożliwiająca pacjentowi prowadzić dziennik zdrowia, kontrolować i zapisywać swoje objawy i oceniać samopoczucie. Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza i kontrola samopoczucia jest istotną częścią leczenia zaburzeń psychicznych, dlatego aplikacje takie jak MyTherapy (do pobrania za darmo w GooglePlay i AppStore), mogą być pomocnym narzędziem w tym zakresie.