O kampanii d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej

Kampania Społeczna d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej powstała z inicjatywy trójki uczennic: Poli Wróbel, Wiktorii Kraszewskiej i Kornelii Białek z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Nastolatki zauważyły, że coraz więcej ich znajomych boryka się z depresją. Postanowiły rozeznać się w dostępnych formach pomocy osobom mierzącym się z kryzysem psychicznym i wówczas okazało się, że oferowane możliwości oraz wiedza społeczeństwa dotycząca depresji są niewspółmierne do ogromu problemu. Zdeterminowane, by zmienić zaistniałą sytuację zwróciły się o wsparcie do Pomorskiej Koalicji Na Rzecz Zdrowia Psychicznego.
Oto, co pomysłodawczynie mówią o kampanii:

Skąd wzięła się idea kampanii społecznej d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej?

„Mając zaledwie 17 lat spotykamy się codziennie z wieloma osobami cierpiącymi na depresję. Poruszone eskalacją problemu w stosunku do mało wyrazistej pomocy, postanowiłyśmy zagłębić się w ten temat i przy pomocy specjalistów podjąć konkretne kroki do pomocy.”

Z jakimi problemami się spotykamy?

„W najbliższym otoczeniu widzimy, jak bardzo problem depresji jest bagatelizowany i porównywany do typowych zachowań rozwojowych w okresie dojrzewania. Dodatkowo, temat wydaje nam się traktowany jako tabu. W wyniku tego, obawiamy się, że większość ludzi, z którymi spotykamy się my i nasi rówieśnicy, nie zdają sobie sprawy z wagi problemu i liczby osób, których on dotyka.”

Jakie są cele projektu?
Głównym celem jest uświadomienie otoczenia, w którym się poruszamy o istnieniu problemu i jego skali. Chciałybyśmy pomóc w przełamaniu wewnętrznej bariery młodych ludzi w korzystaniu z profesjonalnej opieki. Kolejnym celem jest naświetlenie tematu depresji, tak by przestał być bagatelizowany i traktowany powierzchownie. Poprzez kampanię chcemy także ułatwić osobom doświadczającym kryzysu psychicznego odnalezienie odpowiedniego wsparcia.

Skąd wzięła się nazwa kampanii?
Nazwa „d)PRESJA” symbolizuje punkt w zeszycie szkolnym, jeden z wielu podpunktów dyktowanych przez nauczyciela do zanotowania. Jest informacją o wielkiej wartości zbagatelizowaną i „wrzuconą” między inne.

Kampania będzie składała się z szeregu różnorodnych działań, między innymi warsztatów edukacyjnych, konkursu i wystawy rzeźbiarskiej, na którą każdy może zgłosić swoją propozycję.
Zachęcamy do zapoznania się z elementami naszej kampanii na poświęconych im podstronach, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę:

Warsztaty edukacyjne o depresji przybliżą przebieg i objawy choroby. Przełamiemy na nich stereotypy dotyczące występowania depresji u młodych ludzi. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z profesjonalistami oraz Ekspertem Przez Doświadczenie, czyli osobą, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i po przejściu specjalistycznego szkolenia, dzieli się swoim osobistym doświadczeniem oraz wspiera w zdrowieniu osoby znajdujące się w kryzysie.

Wystawa “depresja wyARTykułowana” – każdy zainteresowany może zgłosić swoją pracę o tematyce depresji (obraz, rysunek, wiersz czy opowiadanie). Praca po zatwierdzeniu jej przez jury zostanie zaprezentowana na naszej wystawie. Będzie można się z nią zapoznać w kilku miejscach w Trójmieście, między innymi w Sopotece.

Konkurs “depresja wyARTykułowana – film” – więcej szczegółów już wkrótce!

 

Więcej informacji na naszym facebooku!